Domek drewniany – Świetlica
Domek drewniany – Świetlica
Coraz powszechniejsze zainteresowanie racjonalnym wykorzystaniem wolnego czasu, indywidualnie bądź zbiorowo, rodzi potrzebę budowy jeszcze wielu nowych prywatnych i zakładowych domków (pawilonów) rekreacyjnych, świetlic dla klubów sportowych i organizacji młodzieżowych, szatni przy boiskach sportowych, hangarów do przechowywania łodzi itp. Poniżej – w kilku kolejnych artykułach -podano, w jaki sposób tanio i z dostępnych materiałów można wybudować wszystkie te wymienione rodzaje obiektów. Podstawą przedstawionego tu systemu budowy jest proste w wykonaniu posadowienie obiektów na palach – domki są bez podpiwniczenia i podmurówki -i montowanie budynków z płyt, które w okresie zimowym można własnoręcznie wykonać w piwnicy, w garażu lub szopie, a w lecie przewieźć na plac budowy i następnie szybko i bez trudu zestawić z nich projektowany obiekt.
Płyty te są w zasadzie takiej samej konstrukcji jak te, z jakich montowane są domki rekreacyjne będące w sprzedaży. Szkielet płyty stanowi prostokątna rama wykonana z łat, o przekroju zazwyczaj 6×8 cm. Do boków ramy od strony zewnętrznej (licowej) przybija się ocynkowanymi gwoździami poszycie z materiałów drewnopochodnych (np. płyty pilśniowe) lub elementów drewnianych, np. okorków, desek odpadowych itp. materiałów, w które budujący domek może się najłatwiej i najtaniej zaopatrzyć. Pomiędzy ramą i poszyciem umieszcza się niepiaskowaną papę lub folię igelitową. Następnie od strony wewnętrznej płyty przybija się poszycie wewnętrzne, także z takiego materiału, jaki jest najbardziej dostępny. Tutaj wybór jest większy, bowiem do tego celu nadają się płyty wiórowe i paździerzowe, płyty suchego tynku, płyty pilśniowe miękkie itp. Pomiędzy poszycia zewnętrzne i wewnętrzne dajemy materiał izolacyjny: wełnę mineralną, żużel (w przypadku żużla daje się od strony wewnętrznej płyty tekturę), płytki izolacyjne ze spienionych tworzyw sztucznych, odpady korka itp.
Płyty drzwiowe i okienne wykonuje się w taki sam sposób jak płyty ścienne, z tym że należy w nich osadzić ościeżnice (futryny) drzwiowe lub okienne, dostosowane wymiarami do wielkości drzwi i okien, jakie mamy do dyspozycji.
Wymiary płyt pełnych o raz drzwiowych i okiennych dobiera się tak, aby wysokość ich wynosiła co najmniej 220 cm, a szerokość 100 do 120 cm. W praktyce najdogodniejsza jest szerokość 120 cm, ponieważ pozwala ona na osadzenie w płycie dowolnego typu drzwi i okien, z tym że w każdym konkretnym przypadku będzie decydować tu dostępność i koszt materiału, który niekiedy może mieć mniejsze niż wskazane wyżej wymiary.
Następnym elementem do wykonania jest wiązar dachowy, który zbija się z desek. Pokrycie dachowe dobiera się także stosownie do możliwości zakupu dostępnych materiałów oraz ewentualnie – gdy rodzaj pokrycia zastrzeżony jest na danym terenie przepisami wymagań miejscowej władzy budowlanej. Materiałami odpowiednimi na pokrycia są: papa piaskowana, blacha ocynkowana, faliste płyty cementowe lub inne materiały dachowe z cementu.
Wewnętrzne ściany działowe wykonujemy także z płyt skonstruowanych podobnie jak płyty ścian zewnętrznych, z tym że nie mają one warstwy izolacyjnej. Na poszycie tych płyt dajemy – z obu stron – materiał, jaki stosujemy na poszycie płyt ścian zewnętrznych od strony wewnętrznej budynku (płyty wiórowe, paździerzowe itd.). Takiego samego materiału użyjemy także na podsufitkę stropu.
Podłogę stanowi rama umocowana na palach, od spodu izolowana wełną mineralną ułożoną na płytach pilśniowych twardych lub cementowych deskach, oraz materiał stanowiący właściwą podłogę. Zazwyczaj wykonuje się ją z desek grubości co najmniej 25 mm.
Budowa obiektu w opisany wyżej sposób jest tańsza aniżeli jego budowa z zastosowaniem tradycyjnego masywnego fundamentu i zakupionych gotowych elementów montażowych budynku. Koszt obiektu jest proporcjonalny do kosztu użytego materiału i jest różny w poszczególnych przypadkach. Przy dużej inicjatywie i pewnej dozie szczęścia można nawet do 60% potrzebnego materiału uzyskać z rozbiórki starych domów, ze starych opakowań, skrzyń itp. W tym przypadku koszt będzie stanowił zaledwie ułamek nakładów występujących przy zakupie gotowych obiektów lub ich elementów (w cenę detaliczną kupowanych domków letniskowych jest wliczony wysoki narzut od robocizny i materiałów).