Fundamenty pod altanę, elementy konstrukcji

Fundamenty pod altanę, elementy konstrukcji

Stworzenie projektu altany wymaga wyobraźni, ale również odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Następnie wykorzystuje się je podczas stawiania altanki w naszym ogrodzie czy na działce.

Budowa drewnianej altany obejmuje kolejne etapy, do których należą przygotowanie: fundamentów, podmurówki, podłogi, ścian, dachu oraz wykończenie. Żeby zrobić solidne fundamenty trzeba najpierw wykopać odpowiednio głębokie rowy. Potem należy je wypełnić żelbetonem lub betonem. Kiedy fundamenty są już gotowe robi się podmurówkę z cegieł, a następnie podłogę z desek. Kolejny krok, to najogólniej mówiąc drewniany szkielet altany. Czasami składa się ona właśnie ze słupów, które podpierają dach, ale wiele tego typu obiektów ogrodowych czy działkowych ma ściany wykonane z desek lub bali. Zwykle dość czasochłonne bywa wykonanie dachu altany. Najpierw robi się więźbę z desek, następnie kładzie się warstwę papy, a w końcu wykonuje się pokrycie dachowe.

W przypadku, gdy altana ma lekką konstrukcję nie ma konieczności wykonywania płyty fundamentowej. Można ją osadzić jedynie na słupach z betonu. Powinny być wkopane do ziemi na głębokość około 80 cm. Po wykopaniu otworów w ziemi wsypuje się żwir i wlewa zaprawę cementową. Natomiast oczywiście altana ogrodowa czy działkowa wcale nie musi być z drewna. Można ją wybudować z cegieł albo z pustaków. Zwykle wystarczy jedna warstwa, w związku z tym po prostu układa się je łącząc zaprawą murarską. Potem potrzebne jest tynkowanie i ewentualnie malowanie. Drewno z kolei wymaga oheblowania, a następnie odpowiedniej impregnacji, żeby było odporne na wilgoć oraz owady. Są osoby dla których samodzielne wybudowanie altany to ciekawe wyzwanie. Chociaż bez problemu można zamówić gotowy produkt, to takie zajęcie sprawia im przyjemność. Oczywiście niezbędna jest tutaj pewna wiedza, bo wszystko musi być dobrze wymierzone i solidnie zrobione. Natomiast jest też pewna różnica pomiędzy drobna altanką, która jest właściwie tylko ozdobą i podparciem dla pnących roślin, a altaną przypominająca bardziej domek ogrodowy. Jego budowa wymaga już faktycznie specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Jest to też praca dla kilku osób, a nie dla jednej.