Stojący kwietnik

Stojący kwietnik

Proponowany kwietnik zrobiony jest całkowicie z drewna. Oznaczenie elementów przedstawionych na rysunku jest podane w tabeli zawierającej spis materiałów. Drewno użyte na kwietnik może być dowolne, a więc sosnowe, świerkowe, dębowe itd., pod warunkiem jednak, że będzie ono dobrze wysuszone oraz pozbawione wad, takich jak wypaczenia, pęknięcia czy sęki.

Pracę rozpoczynamy od przygotowania 12 listew (7) o przekroju 10×24 mm i długości 130 mm. Następnie przygotowujemy cztery listwy (3) o wymiarach 24x24x150 mm i cztery listwy (4) o przekroju również 24×24 mm i długości około 165 mm. Przygotowane elementy połączymy na kołki i na klej, najlepiej wikol, w sposób przedstawiony na rysunku. Średnica kołków nie powinna być większa niż 5 mm ze względu na grubość listew (7), która wynosi tylko 10 mm, listwy te bowiem spełniają wyłącznie dekoracyjną rolę. Łącząc opisane elementy otrzymamy cztery zespoły podobne do drabinek, które po sklejeniu zaciśniemy ściskami stolarskimi za pośrednictwem dodatkowych listew w sposób przedstawiony na rysunku.

Po dokładnym zaschnięciu kleju, co trwa około doby, boczne elementy kwietnika przycinamy według wymiarów, pomagając sobie rysunkiem kwietnika wykonanym w skali 1:1 na arkuszu papieru (może to być papier do pakowania lub nawet gazeta – do rysowania najlepiej użyć grubego mazaka). Tylko w ten sposób uzyskamy elementy montażowe kwietnika o jednakowych wymiarach i identycznych kątach nachylenia bocznych płaszczyzn przylegających do nóg kwietnika.

Następną czynnością będzie połączenie gotowych „drabinek” z nogami również na klej i na kołki. Sklejoną bryłę kwietnika należy ścisnąć dwoma ściskami stolarskimi.w sposób przedstawiony na rysunku, podkładając pod elementy ścisków szerokie i sztywne listwy chroniące powierzchnię kwietnika przed uszkodzeniem.

Po wyschnięciu kleju należy przygotować blat – górną płaszczyznę kwietnika (2) oraz półeczkę (5). Te dwie płyty można albo skleić z odpowiednio wystruganych desek, łącząc je na klej i tak zwane obce pióro zrobione z wąskich pasków sklejki (6) grubości 3 mm wsuniętych w rowki nacięte w bocznych krawędziach desek (2) i (5), albo też zamiast desek użyć sklejki, najlepiej liściastej lub lakierowanej, czy laminowanej płyty wiórowej. Zastosowanie płyty jest oczywiście najprostszym wyjściem z sytuacji, ale deski będą się znacznie lepiej prezentować po zakończeniu pracy.

Po zamontowaniu blatu i półeczki kwietnik znów ściskamy, aby klej mógł dostatecznie mocno połączyć drewno.

Na zakończenie pracy całą powierzchnię kwietnika, nie wyłączając jego wnętrza, bardzo starannie szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie pokrywamy trzema warstwami bezbarwnego lakieru, najlepiej wodoodpornego, na przykład poliuretanowego, lub w ostateczności lakieru nitro.

SPIS MATERIAŁÓW

Element

Liczba

elementów

Listwy o przekroju 24×24 mm, długości 1050 mm

4

Deski o wymiarach 90x20x270 mm

3

lub płyta stolarska o wymiarach 270 x 270 x 25 mm

1

Listwy o wymiarach 24X24x 150 mm

4

Listwy o wymiarach 24x24x 165 mm

4

Deski o wymiarach 90x20x270 mm

3

lub płyta stolarska albo sklejka

1

Paski sklejki grubości 3 mm, długości 300 mm

4

Listwy o wymiarach 24x 10×130 mm

12

Kolki o średnicy 5 mm i długości 30 mm