Altana z bali drewnianych
Altana z bali drewnianych
Dlaczego pomimo ogromnego wyboru materiałów do budowy, drewniane altany są najpopularniejszymi budynkami na działce? – pytanie retoryczne. Drewno to naturalne piękno natury, jest przyjazne dla środowiska, praktyczne, estetyczne, przystępne cenowo, ale co najważniejsze, jest łatwe w obróbce, dlatego wykonanie altan z drewna jest dostępne nie tylko dla profesjonalistów, ale również łatwo wykonać je ręcznie.
W artykule przeanalizujemy, które drzewo lepiej wybrać do altany, jak określić kształt i rodzaj konstrukcji , jak wykonać projekt , obliczyć wymiary , przetworzyć materiał. I oczywiście szczegółowo opiszemy proces technologiczny budowy altanki z drewna, zdjęcia pomogą zilustrować kluczowe etapy.
Rodzaje i formy
Pomimo tego, że altana należy do małych form architektonicznych, może znacząco wpłynąć na ogólny projekt krajobrazu. Ale oprócz projektu , budując drewnianą altanę, należy wziąć pod uwagę:
– jaką funkcjonalność będzie wyposażony ;
– ile osób planuje się w nim przebywać;
– czy altana będzie używana tylko w ciepłe dni, czy też trzeba go wyposażyć na zimę
Na podstawie tych warunków w kompleksie można określić rodzaj drewnianej altany.
Altany zamknięte to pomniejszone letnie pawilony, muszą mieć podłogę, dach i zamknięte boki – solidne ściany, które mogą być wykonane z drewnianej kraty lub ślepe, obszyte deską, kłodą lub drewnem , w niektórych przypadkach są przeszklone.
Otwarte drewniane altany to chyba najpopularniejszy typ budynków na prywatnej działce. Zwykle jest to niewielka, lekka konstrukcja składająca się z podpór słupowo-wsporczych, które służą jako pręt lub kłoda oraz dachu . Dla ułatwienia użytkowania i podkreślenia autentyczności przestrzeni na obwodzie altany ułożono drewnianą attykę, taki budynek ozdobiony jest koronkową drewnianą rzeźbą, kratami lub rzeźbionymi elementami figurowymi, na przykład tralkami.
Drewno to materiał łatwy w obróbce: można go giąć, wycinać zakrzywiony element, piłować pod różnymi kątami itp. Dlatego altany wykonane są z drewna, jest wystarczająco dużo przykładów zdjęć zarówno w tym artykule, jak i w Internecie, mogą mieć absolutnie dowolny kształt : prostokątny, wieloaspektowy, okrągły, ze sklepieniami, a także łączyć kilka przestrzeni o różnej geometrii jednocześnie, na przykład ekonomiczny obszar ma tradycyjny kształt, a część wypoczynkowa jest półokrągła.
Największy popyt dotyczy prostokątnych konstrukcji z bali i belek. To jest zrozumiałe: takie formy oszczędzają materiał; drewno i kłoda mają prosty schemat budowy; często taka altana jest zbudowana z drewna własnymi rękami, a nie wszyscy rzemieślnicy domowi mają umiejętności stolarskie, dlatego: im prostsze, tym lepsze, zwykle pionowe podpory wykonane z drewna lub kłód są osłonięte dekoracją; ta geometria ma na celu ergonomię przestrzeni, głównie przestronność, na przykład ławki można ustawić na całym obwodzie, a pośrodku będzie miejsce na stół i swobodny ruch.
Drewniane altany – własnymi rękami można budować zarówno duże, jak i małe. Ale przy niezależnym projekcie warto wziąć pod uwagę długość drewna i kłód, a już na tej podstawie wybrać rozmiar altany, aby zmniejszyć liczbę połączeń i zminimalizować przycinanie.
Które drzewo wybrać do budowy altany
Współczesny rynek budowlany obfituje w liczne oferty drewna, a dziś altankę można zbudować z bali, kantówek, desek, paneli klejonych, a ponadto można dodatkowo zastosować gotowe elementy rzeźbione, filary kręcone, kraty, tralki itp. Nie wspominając o tym, że można przywieźć materiał z lasu, i w ogrodzie zbudować stylizowaną altanę z bali i okrągłego drewna, budynki z pni brzozy wyglądają szczególnie kolorowo. A poza tym są też etniczne altany drewniane, zdjęcie poniżej, zbudowane z bambusa lub utkane z gałązki wierzby.
Altana to zwykle nieogrzewana konstrukcja, która jest stale narażona na wpływ środowiska, dlatego lepiej wybrać drewno odporne na ekstremalne temperatury i wilgoć. Zaleca się zbudowanie altany z cedru, olchy, dębu, sosny, modrzewia. Ale w każdym przypadku wszystkie drewniane elementy należy pomalować ochronnie, środkami konserwującymi drewno przeciwgrzybiczo i przeciwpożarowo.
Budując dużą altanę z masywnym dachem lub planując przeszklenie , po wzniesieniu ramy z poziomo ułożonego pręta lub kłody, lepiej poczekać na skurcz konstrukcji, 3-6 miesięcy, w zależności od wilgotności materiału i dopiero wtedy zamontować otwory drzwiowe i okienne, potem zainstaluj krokwie i połóż pokrycia dachowe.
Wspomnieliśmy już, że drewniane i zaokrąglone kłody zajmują czołowe pozycje w budowie altany własnymi rękami. Następnie omówimy bardziej szczegółowo cechy materiału i podamy przykłady, z którego drzewa lepiej budować altany.
Altany wykonane z okrągłych bali to niewątpliwie fundamentalne konstrukcje: niezawodne, masywne, przyjazne dla środowiska, dobrze komponują się z krajobrazem, zwłaszcza jeśli w ogrodzie rosną duże drzewa lub dom zbudowany jest z tego samego materiału.
Bala ma płaski, skalibrowany kształt, co znacznie ułatwia montaż budynków. Dzięki odpowiedniej geometrii materiału projekt jest zgrabny. Ale budowanie z samych bali jest bardzo problematyczne. Materiał jest dość ciężki, dlatego pod duży budynek należy położyć fundament , a dla małych altan z kłody można zorganizować płaską platformę i umieścić bloki w rogach.
Niedawno poszukiwane stały się zamknięte altany wykonane z bali – są to pełnoprawne domy na wsi, prawdziwe chaty, bardzo oryginalne i funkcjonalne. A jeśli weźmie się pod uwagę dobrą izolację termiczną kłody, przy odpowiedniej ociepleniu , można spędzać czas w takiej altanie nawet zimą.
Altana barowa – zrób to sam, zbudowana według wszystkich zasad, przetrwa dekadę. Najbardziej przystępnym cenowo spośród wszystkich rodzajów tego materiału jest drewno strugane, nieprofilowane, o naturalnej wilgoci. Zwykle ma kwadratowy przekrój i jest wykonany z drewna iglastego. Jest to najtańsze drewno w porównaniu z innymi gatunkami, ale traci na estetyce. Z reguły do konstrukcji ramy altany wykorzystuje się drewno nieprofilowane , które zostanie zamknięte podbitką, ozdobnymi kratkami lub ozdobione elementami rzeźbionymi.
Do altan typu zamkniętego zaleca się stosowanie profilowanego drewna do budowy pustych ścian. Specjalne kolce i rowki do mocowania znacznie ułatwiają montaż altan drewnianych, a dodatkowo zapewniają dokładność montażu i idealną geometrię. Profilowane belki są zwykle używane do budowy altanek, w których attyka jest pustą ścianą, lub zamkniętych domów grillowych w stylu fińskim.
Najdroższe drewno jest klejone, ale jest też najbardziej niezawodne. Do jego produkcji drewno jest specjalnie sortowane, suszone, a następnie wykonywane z niego wyselekcjonowane lamele, które pod dużą prasą są sklejane w solidną kantówkę. Technologia ta zapewnia drewnu stabilność, nawet przy intensywnej pracy drewna: przy dużej różnicy temperatury lub dużej wilgotności, zaczyna działać mechanizm wzajemnej kompensacji. Powierzchnia materiału jest dobrze wypolerowana, dlatego altany wykonane z drewna klejonego warstwowo nie wymagają dodatkowej obróbki materiałami ściernymi. Z reguły rama jest wykonana z laminowanej tarcicy fornirowej, która jest następnie osłonięta. I co bardzo ważne, ościeżnica z drewna klejonego warstwowo praktycznie nie ma skurczu.
Projektowanie drewnianej altanki to ciekawy i twórczy proces. Przede wszystkim należy zdecydować o miejscu budowy i zaznaczyć je na planie zagospodarowania terenu, wyznaczyć wszystkie drzewa i budynki, które wchodzą w strefę budowy.
Następnie musisz wykonać szkic, który pokaże kształt i cechy konstrukcyjne altanki . Na tym etapie ważne jest, aby pomyśleć o funkcjonalności, od tego zależy wielkość konstrukcji. Fajnie byłoby zapewnić w pobliżu plac zabaw i huśtawkę, tak aby podczas wspólnych spotkań dziecko było zawsze „przed naszymi oczami”.
Zalecany rozmiar jednej strony drewnianej altany to nie więcej niż 6 m, jest to długość kłody i pręta. Optymalna wielkość to 3 * 3,3 * 4,3 * 6 m. Wysokość budynku to 2,3-3,0 m (bez zadaszenia). Dla jednej osoby siedzącej przy stole wystarczy 2 m² , do strefy rekreacyjnej wygodna strefa dla 1 osoby. 4 m² . Nachylenie dachu zależy od wyboru pokrycia dachowego , zwykle nieco więcej niż 30° .
Gdy problem zostanie rozwiązany z konstrukcją, funkcjonalnością , projektem i wymiarami, możesz narysować rysunek altanki wykonanej z drewna. Na planie naszkicuj teren, wskaż, gdzie będą znajdować się filary fundamentowe : najlepiej co 2 m, w rogach oraz pośrodku, na przecięciu przekątnych.
Ważne: Jeśli altana wykonana z kłody lub baru będzie wyposażona w grill , pamiętaj o zaznaczeniu, gdzie będzie się znajdować, ponieważ wymaga osobnego fundamentu. Na grilla , ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego, lepiej jest rozplanować obszar w pobliżu altany wykonanej z kłody lub kantówek.
Film INSTRUKTAŻOWY jak zbudować altanę