Domek drewniany – Świetlica
PROJEKTOWANIE OBIEKTU
Pierwszą fazą projektowania obiektu jest ustalenie wymagań, jakie stawiamy budowanemu obiektowi pod względem jego wyposażenia i wielkości poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli zamierzamy budować np. domek letniskowy, trzeba zdecydować, ile ma być w nim sypialni, czy kuchnia ma być odrębna czy też wystarczy „kącik” kuchenny w pomieszczeniu mieszkalnym, jakie plany mamy w zakresie łazienki, w.c. i innych dodatkowych pomieszczeń, jak ewentualna drwalnia, garaż, weranda, warsztat itp. Trzeba tu przypomnieć, że w przypadku obiektów letniskowych mieszkalnych, budowanych dla indywidualnego użytkownika, obowiązują przepisy ograniczające wielkość powierzchni użytkowej obiektu i że przedstawiony wyżej system budowy nie obejmuje budynków dwupoziomowych, wobec czego powierzchnia użytkowa będzie w tym przypadku równa powierzchni zabudowy. Ograniczenie to nie dotyczy obiektów innego rodzaju, użytkowanych zbiorowo (świetlice, szatnie, zespołowe obiekty rekreacyjne).
Przystępując do szczegółowego projektowania należy się upewnić, jak szerokie mogą być płyty wykonane z dostępnych nam materiałów, czy musimy stosować szerokość 90 cm, czy też możemy uzyskać szerokość większą – do 120 cm. Następnie rysujemy tzw. siatkę modularną (najlepiej w skali 1:50), której bok kwadratu będzie miał długość równą szerokości płyty. Siatka modularna ułatwia rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń w płaszczyźnie poziomej. Przy projektowaniu obiektu nie należy zapominać o jego usytuowaniu w terenie. Ogólnie obowiązuje zasada, że sypialnie powinny być usytuowane na wschód, pomieszczenia mieszkalne na południe, kuchnia na zachód, łazienki, szatnie, korytarze, spiżarnie itp. — na północ. Ponieważ jednak trzeba brać pod uwagę także i widok, jaki będziemy oglądali z okna pomieszczenia mieszkalnego lub z werandy, w praktyce często pomija się wymienioną wyżej zasadę.
W celu ułatwienia projektowania podano niżej kilka przykładowych wariantów rozplanowania wnętrza, które zaprojektował inż. arch. V. Zdenek. Podane przykłady dotyczą obiektów o szerokości 4,80 i 6,0 m, co jest o tyle istotne, że odpowiednio do tych szerokości obliczono i zwymiarowano wiązary dachowe. Jeżeli wybierzemy takie rozwiązanie, że obiekt będzie szerszy niż w przykładzie, to konieczne jest wówczas wykonanie obliczeń statycznych i rysunków wiązarów przez uprawnionego fachowca. W praktyce może to zdarzyć się oczywiście tylko w przypadku dużych obiektów przeznaczonych do użytkowania zespołowego.
Pożądane jest, by do projektowania obiektu i rozplanowania wnętrz włączony był szeroki krąg współużytkowników, tj. w przypadku domków jednorodzinnych – wszyscy członkowie rodziny, a w przypadku obiektów o przeznaczeniu zespołowym – wszyscy członkowie zespołu. Jeżeli zapewnimy sobie przy tym pomoc wykwalifikowanego architekta, to nie powinno się w tym względzie popełnić omyłki. Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest przedstawienie-we właściwym terenowym wydziale budowlanym urzędu miejskiego lub gminnego – projektu podpisanego przez uprawnionego projektanta.
Fachowcy będą nam również potrzebni w dalszym etapie projektowania, tj. przy rozwiązywaniu kanalizacji, instalacji wodociągowej, ogrzewania i instalacji elektrycznej – w przypadku gdy są one przewidywane. Z tego względu projekty tych instalacji nie są tu rozpatrywane.
Po powzięciu decyzji w zakresie rozwiązań funkcjonalnych wnętrza należy z kolei poświęcić uwagę wyglądowi zewnętrznemu projektowanego obiektu.
W tym właśnie etapie projektowania ma znaczenie nasza współpraca z doświadczonym architektem; jego zdanie, np. w zakresie rozmieszczenia okien i drzwi, usytuowania obiektu na terenie działki, może mieć także wpływ na przyjęte rozwiązanie. Gdy wszystkie te niezbędne czynniki zostaną uwzględnione w ostatecznym projekcie, trzeba wystąpić o uzyskanie urzędowego zezwolenia na budowę obiektu ” i rozpocząć przygotowania związane z wykonaniem elementów obiektu i samą budową.