Kuchenna półeczka na przyprawy

Kuchenna półeczka na przyprawy

We współczesnym budownictwie kuchnie są przeważnie bardzo małe. W związku z tym mieszkańcy starają się jak najekonomiczniej zagospodarować ich powierzchnię, w tym także powierzchnię ścian. Powszechnie więc stosowane są różnorodne szafki kuchenne stojące i wiszące, oczywiście zamykane drzwiczkami, aby przechowywane w szafkach naczynia i produkty żywnościowe nie kurzyły się i nie wilgotniały. Istnieje jednakże pewna grupa produktów, które panie domu lubią mieć pod ręką, aby w każdej chwili można było z nich skorzystać. Do takich produktów zaliczyć można przyprawy kuchenne znajdujące się w odpowiednich pojemniczkach, przeważnie jednakowych i opatrzonych stosownymi napisami. Pojemniki do przypraw są z reguły ozdobne, gdyż stanowią jednocześnie akcent dekoracyjny kuchni.

Proponujemy zatem wykonanie prostej, taniej i funkcjonaInej półeczki przeznaczonej do przechowywania przypraw kuchennych. Górną jej część stanowią dwie dość szerokie półki umożliwiające ustawienie na nich nie tylko pojemników z przyprawami, ale i jakichś ozdobnych przedmiotów, na przykład wazonika z kwiatami. Dolna część półeczki jest natomiast zamykana wsuwaną w odpowiednie rowki ścianką i tworzy pojemnik na folię lub papier śniadaniowy, albo też może służyć do przechowywania jednorazowych ręczników papierowych. Górna część ścianki zamykającej wnętrze tego pojemnika wyposażona jest w ostrą, ząbkowaną, metalową listwę, aby wyciągany z pojemnika papier można było jednym ruchem oderwać, bez konieczności pomagania sobie drugą ręką czy też jakimś ostrym narzędziem.

Półeczka powinna być wykonana z suchych, bezsęcznych i prostosłoistych deseczek grubości 12 mm i 6 mm. W ostateczności zamiast desek można zastosować sklejkę liściastą, natomiast zupełnie nie nadaje się tu płyta wiórowa czy paździerzowa, i to nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim ze względu na trujące właściwości formaldehydu, który te płyty wydzielają.

Na rysunku przedstawione zostały elementy półeczki oraz sposób ich połączenia, natomiast na rysunku widzimy gotową półeczkę w dwóch rzutach oraz sposób jej zawieszenia na hakach wbitych w kołki osadzone w ścianie.

Pracę rozpoczniemy od wykonania dwóch identycznych ścian bocznych półki (A). Następnie trzeba wyfrezować w nich dwa rowki szerokości 3 mm i głębokości 6 mm. Majsterkowicze, którzy nie mają w swoim warsztacie frezarki do drewna, mogą wypiłować rowki za pomocą piły grzbietnicy i wykończyć je wąskim, bardzo ostrym dłutkiem albo poradzić sobie w inny sposób, przedstawiony na rysunku. Otóż zamiast wycinać rowki w bocznych ścianach półeczki, można przykleić do wewnętrznej strony elementów (A) kawałki sklejki grubości 4 mm tak, by pomiędzy nimi została szczelina szerokości 3 mm stanowiąca rowek na pomieszczenie zwężonych krawędzi pokrywy (F). Kształt dodatkowych kawałków sklejki należy dopasować do kształtów elementów półeczki, aby po zmontowaniu całości półka (B) dotykała dolną krawędzią do wkładki (G), natomiast dno pojemnika (E) połączone było z bokami przez wkładkę. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie wkładek ze sklejki grubości 4 mm, to długość dna (E) musi być zmniejszona o 8 mm. Natomiast długość kołków służących do połączenia elementów w tym miejscu musi być większa o 4 mm i wynosić 20 mm. Pozostałe kołki mają długość po 16 mm, ponieważ grubość ścianek bocznych wynosi 12 mm, a kołki łączące powinny dochodzić do połowy grubości drewna.

Długość kołków tkwiących w poziomych elementach może wynosić około 10 mm. Kołki służące do połączenia elementów półeczki można wystrugać z listewki o przekroju 8×8 mm lub z gotowego wałka o średnicy 6 mm. Wałki takie można nabyć w prywatnych sklepach zajmujących się handlem drewnem i prefabrykatami drzewnymi.

Przed rozpoczęciem wiercenia warto przygotować sobie odpowiedni szablon w postaci klocka, w naszym przypadku o wymiarach 10x12x100 mm, wykonany z twardego drewna czy tworzywa sztucznego z wywierconymi wzorcowymi otworami. Sposób użycia takiego szablonu przedstawiony został na rysunku 48. Klocek kładziemy między wyznaczonymi uprzednio liniami przerywanymi, mocno dociskamy go do drewna, a następnie, przez otwory w klocku, wiercimy precyzyjnie otwory pod kołki wiertłem o średnicy 6 mm na odpowiednią głębokość, która zależy od długości wiertła wystającego z uchwytu wiertarki. W przypadku wiercenia otworów na ściśle określoną głębokość roboczą długość wiertła ustalamy tak, by maksymalna głębokość otworu pokrywała się z wymiarem „b” – rysunek. Na wiertło jest tu nałożony drewniany klocek o przekroju 15×15 mm. Długość wiertła dobiera się tak, by otrzymać otwór o wymaganej głębokości. Wymiar „a” na rysunku odpowiada długości części walcowej otworu pod kołek. Przy wierceniu otworu, tak jak na rys., wiertło powinno wystawać ponad klocek 16 mm, czyli tyle, ile wynosi suma grubości szablonu i głębokości otworu w elemencie półeczki.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, pokrywa (F) wyposażona jest w kawałek stalowej, zębatej listwy. Można ją zrobić z kawałka złamanego brzeszczotu wąskiej piły do drewna, który należy wcisnąć w szczelinę wypiłowaną w krawędzi drewna. Nie jest to łatwe zadanie. Taką szczelinę można w zasadzie uzyskać wyłącznie przy użyciu precyzyjnej, gładko tnącej pilarki tarczowej, której brzeszczot jest cienki, a zęby rozwarte minimalnie. W razie więc trudności z dostępem do takiej obrabiarki brzeszczot trzeba nieco rozhartować w płomieniu kuchenki gazowej, a następnie przewiercić go w kilku miejscach i przytwierdzić do pokrywy (F) małymi wkrętami od wewnętrznej strony pojemnika. Można oczywiście w ogóle zrezygnować ze stosowania zębatej listwy, choć wówczas trudniej będzie oderwać folię czy papier wyciągane z pojemnika.

Innym rozwiązaniem może być samodzielne wykonanie listwy. W pasku blachy wypiłowujemy ząbki za pomocą małego, trójkątnego pilnika.

Elementy półeczki powinny być połączone na klej. Doskonale nadaje się do tego popularny wikol, distal czy nawet klej kazeinowy. Zwróćmy uwagę, by użycie kleju nie spowodowało zabrudzenia drewna, z którego wykonane są elementy półeczki.

Gotową półeczkę malujemy bezbarwnym lakierem nitro lub poliuretanowym. Ponieważ białe drewno w dobrym gatunku jest bardzo efektowne, można półeczki nie malować wcale, ale wtedy musimy być przygotowani na to, że szybciej się zabrudzi. Półeczkę wieszamy w kuchni na dwóch niewielkich haczykach osadzonych w ścianie tak, jak to widać na bocznym rzucie rysunku. Haczyki powinny być zaczepione o element (C), stanowiący wzmocnienie konstrukcji, i przechodzić przez powierzchnię górnej półki (B), w miejscu niewielkich wycięć w tylnej krawędzi tej półki.