Nietypowe altany kryte strzechą lub trzciną
Nietypowe altany kryte strzechą lub trzciną
Dachy standardowych altanek pokryte są najczęściej drewnianym gontem, dachówką ceramiczną lub tanią papą bitumiczną, jednak coraz chętniej sięga się po tradycyjne metody na bazie warstw z całkowicie naturalnych surowców.
Staropolski wzór dachów krytych strzechą wykorzystywany jest nie tylko w przypadku zadaszeń domów mieszkalnych, ale także elementów małej architektury, takich jak na przykład drewniane altanki ogrodowe. Szczególnie efektownie w połączeniu z takim dodatkiem prezentują się budynki z okrągłych bali.
Dawna strzecha wykorzystywana do pokrycia zabudowań gospodarskich była dwojakiego rodzaju: wykonywana ze snopów żytniej słomy lub wiązek młodej trzciny. Obie metody miały zastosowanie wyłącznie na dachach o dużym kącie nachylenia. Dziś bardzo rzadko stosuje się strzechę ze słomy, ponieważ jest to nietrwały budulec, szybko ulegający rozkładowi.
Za to rosnącą popularnością cieszą się strzechy wykonane z trzciny. Ten powracający trend jest doskonałą okazją dla firm specjalizujących się w usługach dekarskich. Dekarstwo trzcinowe to dochodowy interes; wymaga jednak pełnego profesjonalizmu i doświadczenia w tej branży, ponieważ konstrukcja dachów tego typu to żmudny i skomplikowany proces. Długie wiązki trzciny układane są w postaci snopków i przywiązywane za pomocą specjalnych drutów i prętów do szkieletu dachu. Najczęściej stosowana jest trzcina wodna- jednoroczna, długa i cienka. Grubość kładzionej warstwy to ok. 40 cm i co szczególnie ciekawe, zapewnia to taką samą izolację co zwykła dachówka.
Niewątpliwą zaletą trzciny są specyficzne właściwości termiczne. Latem nie nagrzewa się tak jak klasyczne zadaszenie, zapewniając chłód wewnątrz budynku, natomiast zimą pełni funkcję izolatora przed niskimi temperaturami i wilgocią. Posiada również korzystne cechy dźwiękochłonne, wyciszające, tłumiące hałas z zewnątrz oraz wodoszczelne- skutecznie chroni przed skutkami ulew, czy topniejącego śniegu. Nie bez znaczenia są również właściwości ekologiczne trzcinowego dachu, który wykonany jest z całkowicie naturalnego, występującego w przyrodzie, surowca.
Wbrew pozorom trzcina nie jest materiałem lekkim, ponieważ waży tyle, co standardowa dachówka (ok. 60 kg/ m²), dlatego konieczna jest odpowiednio mocna więźba dachowa oraz solidne słupy nośne. To bardzo trwały surowiec, może przetrwać w nienaruszonym stanie nawet 70 lat, a montowany jest wyłącznie na stromych dachach o minimalnym 40-stopniowym kącie nachylenia. W naturalnej postaci jest to jednocześnie produkt łatwopalny, dlatego gotową konstrukcję dokładnie zabezpiecza się przed ewentualnym pożarem za pomocą specjalnych impregnatów oraz przez stosowanie ognioodpornych izolacji z wełny mineralnej lub waty szklanej umieszczanych pod warstwami trzciny.
Jeśli zdecydujemy się na pokrycie strzechą dachu altanki, warto wcześniej rozważyć jak tego typu dodatek będzie komponował się z pozostałymi elementami ogrodu. Trzcinowe zadaszenie idealnie współgra z naturalnym krajobrazem malowniczo położonych miejscowości, natomiast na ogół nie pasuje do eleganckich, miejskich przestrzeni. Koszt takiej inwestycji jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku standardowych pokryć dachowych, jednak bezkonkurencyjne właściwości funkcjonalne i estetyczne trzcinowych dachów skutecznie rekompensują różnicę cenową.