Drewniane układanki

Drewniane układanki

Dopasowywanie różnorodnych elementów drewnianych układanek może być znakomitą rozrywką sprzyjającą odprężeniu po pracowitym i męczącym dniu. Na rysunku przedstawiono trzynaście elementów takiej układanki. Bardziej prostą, złożoną z ośmiu elementów, pokazano na rysunku.

Obie układanki zrobione są tą samą metodą i taka sama jest ich wielkość – 100x100x16 mm – umożliwiająca przenoszenie ich w kieszeni.

Ramki obu układanek są identyczne. Ich boki należy zrobić z listewek o przekroju 10×16 mm. Na jedną ramkę będą potrzebne dwie listewki długości 100 mm i dwie długości 80 mm. W listewkach trzeba od spodu zrobić wycięcie tak, by w nie zmieściło się dno – kwadrat płyty pilśniowej grubości 6 mm, o boku 90 mm (patrz przekrój ramki na rys.). Gotowe elementy ramki, po dokładnym wygładzeniu drobnoziarnistym papierem ściernym, sklejamy wikolem, uważając, by nadmiar kleju nie zabrudził powierzchni drewna. Gdy klej wyschnie, możemy zabrać się do wykonywania elementów układanki. Doskonale nadaje się do tego sklejka grubości 8 – 10 mm, najlepiej liściasta, lub tej samej grubości bukowa deseczka. Każdy z elementów układanki musi być wykonany oddzielnie, bowiem nie można wziąć po prostu kawałka sklejki o wymiarach 80×80 mm i pociąć na 13 kawałków. Nie uda nam się to ze względu na kąty proste elementów i konieczną precyzję ich wykonania. Elementy trzeba rysować na sklejce oddzielnie i wyrzynać piłą włosową lub pilarką wyrzynarką napędzaną wiertarką. Gotowe elementy muszą być bardzo precyzyjnie dopiłowane pilnikiem do drewna – gładzikiem — o przekroju kwadratowym lub prostokątnym.

Znacznie łatwiej wykonuje się elementy drugiej układanki. Można tu wykorzystać kwadrat sklejki odpowiedniej wielkości i przerżnąć go na kawałki tworzące elementy układanki Należy wszakże przy tym zwrócić uwagę na szerokość rzazu -przerzynać można tylko pilą z cienkim ostrzem, na przykład włosową. W przeciwnym razie elementy układanki utworzą zbyt mały kwadrat i będą zbyt luźno mieścić się w ramce.

Gotowe elementy układanki warto pomalować — każdy na inny kolor. Najlepiej zastosować do tego celu lakier spirytusowy, który zabarwiwszy elementy pozostanie przezroczysty po wyschnięciu.