Konstrukcja i pokrycie dachu altanki

Konstrukcja i pokrycie dachu altanki

Niezwykle ważnym elementem każdej altanki jest dach. Z jednej strony pełni funkcję praktyczną, chroniąc przed słońcem czy deszczem. Z drugiej strony może być prawdziwą ozdobą altany i nadawać jej wyjątkowy charakter.

Począwszy od fundamentów altanki na jej dachu kończąc, wszystkie elementy i prace powinny być dobrze zaplanowane. Dzięki temu efekt końcowy będzie solidny i estetyczny. Jeśli chodzi o dach należy najpierw zastanowić się jaki będzie miał kształt, kąt nachylenia, a następnie z jakich materiałów będzie zrobiony. Można zaprojektować dach w kształcie kopuły, dwuspadowy, sześciospadowy, namiotowy lub płaski. Jednak ta ostatnia opcja jest najmniej polecana. Zrobienie płaskiego dachu wymaga nieco mniej wysiłku i materiałów, ale jest jego wadą jest to, że zimą będzie osiadał na nim śnieg. W związku z tym dach i cała konstrukcja altanki będą niepotrzebnie obciążane. Poza tym śnieg może wpływać na szybsze zużywanie się materiałów dachowych.

Jak wygląda konstrukcja dachu? Więźbę dachową robi się z desek i listew. Można używać również płyt OSB. Następnie przychodzi czas na wykonanie izolacji dachu. Najlepiej posłuży do tego papa. Dzięki niej dach altany będzie chroniony przed wilgocią i przeciekaniem wody. W końcu trzeba zdecydować się na jakieś pokrycie dachu. Stosuje się tutaj gonty drewniane, bitumiczne, tworzywa sztuczne, dachówkę lub strzechę. Wszystko zależy od tego jaki mamy pomysł na altanę oraz od możliwości finansowych. Z pewnością kupienie gotowej altany wymaga mniej zachodu i wysiłku, ale z drugiej strony zbudowanie jej samodzielnie daje dużo satysfakcji. Poza tym jeśli w pewnym momencie konieczna będzie jakaś naprawa, to będzie można zająć się tym samodzielnie. Dach najczęściej wymaga napraw po zimie. Osoba która zna zasady powstawanie trwałej konstrukcji dachowej, wykonywania izolacji oraz pokrywania dachu wybranymi materiałami powinna bez problemu poradzić sobie z jego odbudową. Takimi czynnościami najlepiej zająć się od razu, kiedy tylko zauważymy, że coś się psuje. W przeciwnym razie uszkodzenie będzie coraz większe i jego naprawa będzie bardziej skomplikowana.