Pojemnik na czasopisma- Gazetnik

Pojemnik na czasopisma – Gazetnik

Zakupioną prasę i czasopisma przynosimy do domu i często kładziemy w przypadkowym miejscu. Ulegają one w ten sposób zabrudzeniu, gniotą się i oczywiście nikt w domu nie wie, gdzie się podziały.

Proponujemy zatem zrobić prosty pojemnik do przechowywania czasopism, który można w każdej chwili przestawić w dowolne miejsce.

Konstrukcja nośna pojemnika jest bardzo prosta, składa się z kilku listewek wystruganych z drewna. Estetyczny wygląd sprzętu w dużej mierze zależy od gatunku materiału użytego do jego budowy, najlepiej więc wykonać go z drewna sosnowego.

Odcinamy listwy z odpowiednich kawałków bezsęcznej i zupełnie suchej tarcicy, a następnie starannie strugamy je mechanicznie lub ręcznie – strugiem gładzikiem. Elementy pojemnika przedstawione zostały na rysunku.

Pionowe listwy (1) są znacznie szersze od pozostałych, gdyż przenoszą większe obciążenie, natomiast ich montaż ułatwia obustronne łączenie wałkami (4). Poziome listwy (3), przedstawione na rysunku, wyposażone są w półokrągłe wycięcia przeznaczone do ułożenia i ustabilizowania położenia wałka podtrzymującego tkaninę.

Kilka zdań należy poświęcić wykonaniu wałków (4 i 5). Oczywiście można je wystrugać z listwy o przekroju kwadratowym, a następnie wygładzić papierem ściernym. Jednakże najwygodniej użyć tu kawałków kija od szczotki, który można nabyć w sklepie gospodarstwa domowego lub w sklepie z narzędziami ogrodniczymi. Kij taki jest najczęściej zrobiony z buczyny, nie wymaga dodatkowej obróbki (poza wyszlifowaniem papierem ściernym).

Sposób osadzenia wałków w elementach pojemnika przedstawiono na rysunku (A i B). Końcówki wałków można opiłować na przykład do średnicy 15 mm i takie same otwory wywiercić w elementach (szczegół A). Można też dopasować otwory do pełnej średnicy wałków (20 mm), a następnie połączenie (uprzednio sklejone wikolem) przewiercić wiertłem o średnicy 10 mm, w otwór wbić drewniany kołek i w ten sposób wzmocnić połączenie (szczegół B).

Po sklejeniu całego pojemnika należy jego powierzchnię (nie wyłączając wałka 5) bardzo dokładnie wyszlifować papierem ściernym, a następnie pomalować, najlepiej bezbarwnym lakierem do drewna.

Ostatni już etap pracy polega na zszyciu z dowolnej, barwnej tkaniny kieszeni na czasopisma. Połączenie tkaniny z wałkami (4 i 5) wykonamy przybijając ją gwoździkami do drewna (teksami długości 15 mm) lub zaszywając wałki w obejmie z tkaniny.