Kołyska dla lalki

Kołyska dla lalki

Oferowane przez handel detaliczny różnorodne zabawki dla dzieci odznaczają się niejednokrotnie kiepską jakością wykonania, jak również wysokimi cenami. Mając w domu trochę listew sosnowych, kawałek sklejki, barwną ściereczkę do naczyń i dobre chęci, można taką zabawkę zrobić w ciągu dwóch zimowych wieczorów. Zabawka ta może być idealnym podarunkiem na przykład pod choinkę.

Kołyska składa się z dwóch części: z drewnianego stojaka wykonanego z sosnowych listewek i z podwieszanego na stojaku łóżeczka zrobionego ze sklejki, z listewek i obszytego od zewnątrz barwną tkaniną.

Budowę zabawki zaczniemy od przygotowania wszystkich listew na stojak. A więc będą to dwie listwy podłużne (1) długości po 400 mm, dwie poprzeczne listwy podstawy (2) długości po 260 mm, cztery pionowe listwy (3) długości po 300 mm i dwie poprzeczki (4) po 100 mm. Wszystkie listwy stojaka muszą być bardzo dokładnie wystrugane i wyszlifowane papierem ściernym. Zwróćmy uwagę na to, by krawędzie listew były łagodnie zaokrąglone – nie będą wtedy kaleczyły rąk dziecka. To samo dotyczy oczywiście wszelkich narożników listew zarówno stojaka, jak też samego łóżeczka.

Elementy stojaka połączymy na kołki i klej. Można tu zastosować wikol, klej stolarski albo klej epoksydowy, uzyskany przez zmieszanie żywicy epoksydowej, np. Epidianu 53, z drobno przesianymi trocinami drzewnymi. Konsystencja tak uzyskanego kleju powinna być zbliżona do konsystencji gęstej śmietany.

Kołki łączące poszczególne elementy stojaka należy wystrugać z drewna tak, by ich średnica wynosiła 6 mm (nie mniej), a długość 14 mm. W listwach przeznaczonych do połączenia wiercimy otwory o średnicy 6 mm na głębokości około 7-8 mm. Należy to robić wyjątkowo starannie i ostrożnie, aby nie przewiercić na wylot listew w miejscach, gdzie otwory muszą być ślepe, na przykład przy łączeniu poprzeczek (4) z pionowymi listwami (3).

Teraz kołki smarujemy klejem i wciskamy je w odpowiednie otwory na głębokość około 7 mm. Z kolei na wystające na zewnątrz końce kołków wciskamy drugi łączony element.

W ten sposób montujemy cały stojak, a potem jego połączenia usztywniamy i obciążamy na czas niezbędny do zaschnięcia lub utwardzenia kleju, zwracając uwagę, by pionowe listwy (3) połączone były z poprzeczkami (2) pod kątem prostym.

Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią liczbą stolarskich ścisków, to do unieruchomienia stojaka możemy użyć kilku ciężkich książek, uważając, by klej nie zabrudził ich okładek.

Po wyschnięciu kleju w otwory wywiercone w górnych poprzeczkach (4) wklejamy kołeczki (6) długości 34 mm, przeznaczone do zawieszenia łóżeczka.

Wszystkie rodzaje połączeń i szczegóły konstrukcyjne stojaka zostały przedstawione na rysunku.

Drugą część kołyski – łóżeczko – wykonamy według rysunku 35. Najpierw ze sklejki grubości 4-5 mm wycinamy piłką włosową boki łóżeczka (7) zaopatrzone w wysięgniki do zawieszenia długości 85 mm. W bokach przewiercimy otwory o średnicy 6 mm rozstawione według wymiarów znajdujących się na rysunku.

Następnie przygotujemy podłogę łóżeczka (8) ze sklejki lub z sosnowej listwy grubości około 10 mm. Długość podłogi powinna być taka, by długość łóżeczka po ostatecznym montażu wynosiła 395 mm (aby luźno zmieściło się ono między poprzeczkami stojaka). Natomiast długość listew (9) stanowiących krawędzie łóżka musi wynosić dokładnie 395 mm (patrz szczegół C), gdyż będą łączone z bokami za pomocą czopów wystruganych ze zwężonych końców tych listew (ze względu na bardzo małą długość czopów, wynoszącą 4-5 mm, zależnie od grubości boków łóżka).

Po przygotowaniu wszystkich elementów łóżeczko sklejamy, podobnie jak stojak, a po wyschnięciu kleju jego powierzchnie dokładnie szlifujemy papierem ściernym, zwracając również uwagę na odpowiednie stępienie i zaokrąglenie krawędzi drewna.

Gotowe części kołyski należy pomalować. Do tego celu najlepiej nadaje się bezbarwny lakier nitro, którym można pomalować drewno uzyskując wyraźny rysunek słojów, widoczny spod przezroczystej warstwy lakieru. Można zastosować również barwną emalię olejną, jednakże w takim przypadku, trzeba najpierw drewno zagruntować, np. lnianym lub syntetycznym pokostem lub olejną farbą gruntową, a dopiero po zupełnym wyschnięciu gruntu powierzchnię drewna należy dokładnie pokryć dwiema warstwami nawierzchniowej emalii ftalowej.

Gdy farba wyschnie, łóżeczko należy obszyć tkaniną stanowiącą jego dłuższe boki. W tym celu brzeg odpowiedniej szerokości pasa tkaniny owijamy na jednej z listew (9) i zaszywamy ją w otrzymanej w ten sposób zakładce. Następnie tkaninę przekładamy pod dnem łóżeczka (na zewnątrz), owijamy na drugiej listwie (9) i odcinamy odpowiedniej długości obszycie, po czym obszywamy drugą listwę, starając się naciągnąć tkaninę na całej jej długości.

Ostatnim etapem pracy będzie zawieszenie łóżeczka na kołkach (6) stojaka, po delikatnym rozgięciu jego pionowych listew (3).

Wymiary elementów kołyski przedstawione na rysunkach są przystosowane dla lalki średniej wielkości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować większą kołyskę, odpowiednio zwiększając jej wymiary. Należy wtedy proporcjonalnie powiększyć także przekrój listew, stojaka, np. do wymiarów 20×20 mm, w celu uzyskania odpowiedniej sztywności konstrukcji.