Budowa altanki murowanej

Budowa altanki murowanej

Zanim postawimy w naszym ogrodzie lub na działce altanę trzeba dowiedzieć się w jakim przypadku potrzebne jest pozwolenie na budowę lub uzyskanie zezwolenia na nią. Zależy to przede wszystkim od jej powierzchni. Kiedy natomiast wiemy już jak dużą chcemy altanę, trzeba zastanowić się czy będzie ona drewniana czy murowana.

Murowany obiekt jest co prawda droższy, ale za to bardziej solidny oraz odporniejszy na działanie czynników atmosferycznych, pleśni czy owadów. Poza tym jest bezpieczniejszy jeśli chodzi o ewentualne włamania do altanki. Jeśli doprowadzi się do takiego domku elektryczność oraz zorganizuje ogrzewanie, to można z niego korzystać przez cały rok, co bywa szczególnie przydatne na działce. Z pewnością jego plusem w porównaniu z altanką drewnianą jest to, że nie jest łatwopalny. Przed rozpoczęciem budowy należy zaprojektować jej wygląd, a następnie zrobić listę zakupów. Murowany domek ogrodowy można zrobić z cegieł albo pustaków, które będą łączone za pomocą zaprawy murarskiej. Kiedy wszystko jest już kupione można zacząć kopać fundamenty. Aby mieć pewność, że fundamenty są solidne można je zrobić z żelbetonu lub betonu, a następnie wykonać wylewkę podłogową. Wznoszenie domku murowanego polega na zastosowaniu tak zwanej technologii mokrej. Jest to związane z używaniem zaprawy murarskiej do łączenia cegieł czy pustaków. Altanki mają zazwyczaj jednowarstwowe ściany. Na pewno domki ogrodowe z bali wyglądają bardziej atrakcyjnie, natomiast wiele osób do altanki murowanej przekonują jednak względy praktyczne. Poza tym można ją przecież naprawdę ładnie wykończyć.

Warto zastanowić się dobrze nad kształtem i wykończeniem dachu, bo jeśli domek ma być miejscem na narzędzia ogrodowe lub nawet obiektem noclegowym dla dzieci czy gości, to powinien mieć naprawdę trwały dach. Przede wszystkim najlepiej, aby był spadzisty, bo wtedy zimą nie będzie na nim osiadał śnieg, nie potrzebnie go obciążając. Jeśli chodzi o pokrycie dachu można wybierać pomiędzy gontami bitumicznymi, drewnianymi, pokryciem blaszanym czy z tworzywa sztucznego. Nareszcie przychodzi czas na wykończenie altany. Można ją otynkować specjalną zaprawą lub gipsem, a następnie ładnie pomalować. Altanki murowane są zwykle zamknięte, ale można też zrobić w tej technologii obiekt otwarty.