Projekty altan do ogrodu i na działkę

Projekty altan do ogrodu i na działkę

Jak należy się zabrać na postawienie altany ogrodowej lub działkowej? Na pewno trzeba najpierw zastanowić się nad kilkoma rzeczami, następnie wybrać lub stworzyć na tej podstawie projekt i w końcu kupić potrzebne materiały budowlane. Ewentualnie należy też postarać się o pozwolenie na budowę.

Trzeba oczywiście zaplanować jakim celom będzie służyła altana, bo od tego zależy jej wielkość oraz to czy będzie otwarta czy zamykana. Może pełnić rolę ozdobną i wówczas będzie niewielka i ażurowa. Jeśli chcemy jeść tam posiłki, to musi już zmieścić się w niej stół i krzesła. A może ma być domkiem na narzędzia? Niektórzy natomiast stawiają sobie w ogrodzie drewutnie lub wiaty na drewno kominkowe. Tak więc projekt altany na pewno musi być uzależniony od tego, po co właściwie ją stawiamy w naszym ogrodzie lub na działce. Powinien on też uwzględniać konieczność dopasowania wyglądu altany do domu czy ogrodu. Chodzi o to, żeby wszystko ładnie się komponowało ze sobą.

W końcu trzeba podjąć ważne decyzje dotyczące ostatecznych kształtów altany oraz materiałów, z których będzie zbudowana. Altana murowana jest bardziej solidna od drewnianej, ale robi się ją dłużej i trzeba wydać więcej pieniędzy. Poza tym wiele osób uważa, że obiekty drewniane są ładniejsze. Szczególnie efektownie wyglądają góralskie altany z bali. Okazuje się, że można taki domek zrobić samodzielnie. Są oczywiście osoby, które od razu decydują się na gotową altanę ogrodowa czy działkową i zamawiają też ekipę montażową. Natomiast niektórym sprawia przyjemność myśl, że będą budowali coś samodzielnie w swoim ogrodzie. Należy zacząć od zrobienia fundamentów pod altanę. Jeżeli altanka ma być niewielka wystarczą betonowe słupy fundamentowe, ale większy obiekt potrzebuje solidnych fundamentów. Dalej tworzy się albo drewnianą konstrukcję, albo łączy się cegły czy pustaki zaprawą murarską. Warto zastanowić się dobrze nad kształtem i kątem nachylenia dachu altanki. Chociaż najłatwiej zrobić płaski dach, to będzie on mało praktyczny zimą. Po prostu będzie osiadał na nim śnieg. Wykonanie spadzistego dachu to jeden z elementów zabezpieczenia altany na zimę. W końcu nawet jeśli ktoś postawi prostą i tanią altankę, to i tak chce, żeby przetrwała ona jak najdłużej.