Stojąca szafka kuchenna

Stojąca szafka kuchenna

Przechowywanie odkurzacza wraz z jego wyposażeniem oraz innych urządzeń i środków utrzymania czystości w mieszkaniu zawsze przysparza kłopotu.

Najwygodniej oczywiście trzymać odkurzacz w dużym, tekturowym pudle, w którym był on zapakowany podczas transportu z wytwórni do sklepu. Takie pudło ma przegródki na szczotki, wąż i rury przedłużające, ale niestety, nigdzie się nie mieści. Poza tym odkurzacz zapakowany do pudła wymaga drobiazgowego montażu podczas każdorazowego użycia. Często więc po prostu nie chce się go wyciągać, by sprzątnąć niewielką powierzchnię, łatwiej sięgnąć po szczotkę i śmietniczkę.

Jeżeli więc zależy nam na tym, by zmechanizowany sprzęt domowy był w pełni wykorzystany, musimy przechowywać go w miejscu umożliwiającym natychmiastowe zastosowanie. Pomoże nam w tym stojąca szafka, którą można umieścić nie tylko w kuchni, ale na przykład w odpowiednio dużym przedpokoju czy w łazience.

Przedstawiona na rysunku szafka ustawiona jest w kuchni. Jej wygląd zewnętrzny, faktura oraz barwa zostały dobrane do pozostałych sprzętów kuchennych. Natomiast wielkość szafki zapewnia wygodne pomieszczenie w niej zarówno odkurzacza z dodatkowym wyposażeniem, jak też wszystkich środków do utrzymania czystości. Górna część szafki ma oddzielne drzwiczki, można więc w niej przechowywać zapasy proszków do prania, mydło, pastę do podłogi i wiele innych przedmiotów, których przechowywanie z reguły jest uciążliwe i kłopotliwe. Wymiary szafki: wysokość 2 m, szerokość 50 cm i głębokość 44 cm; dolna, wyższa część ma 1,33 m, a górna 51,4 cm wysokości.

Najodpowiedniejszym materiałem na ściany szafki jest płyta stolarska grubości 16 mm. Jeżeli jest ona już fabrycznie okleinowana lub laminowana unilamem, najlepiej matowym, to zewnętrzna powierzchnia szafki nie będzie wymagała dodatkowego wykończenia. Natomiast surowa płyta, może być po prostu pomalowana farbą olejną w kolorze dobranym do barwy innych sprzętów kuchennych.

Pracę przy budowie szafki rozpoczynamy od wycięcia ścian bocznych (B i B1) o wymiarach 2×0,5 m. Następnie wycinamy pozostałe ściany szafki. Wszystkie krawędzie cięcia należy bardzo dokładnie wyszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Gotowe ściany szafki łączymy ze sobą na wikol i drewniane kołki o średnicy 8 mm. Otwory pod kołki należy wiercić wiertłem o średnicy 7,5-7,8 mm tak, by były one minimalnie mniejsze niż średnica kołków. W przeciwnym razie połączenia elementów nie będą odpowiednio mocne pomimo zastosowania kołków i kleju. Sklejony szkielet szafki należy unieruchomić przynajmniej na 24 godziny, dbając o to, by jego ściany znajdowały się w pozycji idealnie prostopadłej względem siebie.

Następnie wycinamy i zamocowujemy do szkieletu przegrody A1, E, E1 i D, które jednocześnie usztywniają całą konstrukcję.

Do wykończenia szafki pozostaje nam jeszcze wykonanie i zamocowanie cokołu z listew grubości 30 mm, zamocowanie listew krawędziowych o przekroju 24×24 mm oraz wykonanie drzwiczek górnych, o wymiarach 51,4×42,3 cm i dolnych o wymiarach 133×42,3 cm.

Elementy cokołu łączymy razem, na styk, klejąc je wikolem, a następnie na kołki i klej łączymy cokół od spodu do szkieletu szafki.

Listwy krawędziowe, bardzo dokładnie wyszlifowane papierem ściernym, łączymy na kołki i klej tak, by ich powierzchnia utworzyła z krawędziami ścian bocznych wnękę na pomieszczenie drzwiczek. Innymi słowy, zewnętrzna powierzchnia drzwiczek musi po zamknięciu szafki pokryć się z bocznymi krawędziami ścian.

Drzwiczki łączymy na zawiasy przykręcając je wkrętami do drewna o wymiarach Ø 3×25 mm. Do drzwiczek wewnątrz szafki przykręcamy wieszaki zrobione z kawałków deseczki i z drewnianych wałków o średnicy 10-12 mm. Wieszaki będą służyły do powieszenia szczotek do odkurzacza, węży itp.