Kuchenna półeczka na książki
Kuchenna półeczka na książki
Utarło się przekonanie, że książki powinny być przechowywane w bibliotecznej szafie lub na półkach regałów znajdujących się w pokojach. Oczywiście nie negujemy tej zasady w przypadku książek beletrystycznych czy naukowych. Jednakże w każdym mieszkaniu znajduje się pewna liczba książek, z których korzysta się w kuchni. Do-takich książek należą wszystkie książki kucharskie, które ze względów praktycznych powinny mieć swoje stałe miejsce w kuchni i być zawsze pod ręką.
Na rysunkach przedstawiono praktyczną półeczkę na książki, przeznaczoną do zawieszenia w kuchni. Stanowi ona przedłużenie ciągu szafek kuchennych wiszących, pod warunkiem odpowiedniego dobrania jej kolorystyki.
Półeczka składa się z trzech płyt o wymiarach około 250×350 (wymiary można dowolnie zmieniać – zależności od potrzeby) zawieszonych na czterech niklowanych rurkach o średnicy 10 lub nawet 8 mm. Sposób połączenia elementów półeczki przedstawiono na rysunkach.
W narożnikach płyt wywiercono otwory o średnicy rurek nośnych. Aby zapewnić sobie odpowiednie spasowanie tych płyt, należy je zamocować ściskiem stolarskim i przewiercić w nich jednocześnie otwory. Jeżeli płyty stanowiące konstrukcję półki są laminowane, to otwory trzeba w nich wiercić bardzo ostrożnie, z obu stron tak, by nie nastąpiło wyrwanie części laminatu w momencie przechodzenia wiertła na drugą stronę drewna. Płyty laminowane są bardzo wygodne w użyciu, gdyż nie wymagają obróbki wykończającej powierzchni, ale można tu zastosować każdy inny materiał, na przykład sklejkę, tarcicę itp.
Niklowane rurki stanowiące konstrukcję nośną półeczki można nabyć w handlu nie uspołecznionym. Są to elementy produkowane jako części zamienne do stojących lamp. Należy kupić cztery rurki odpowiedniej długości albo dwie rurki (obustronnie nagwintowane i zaopatrzone w nakrętki) podwójnej długości do przycięcia na wymiar dobrany do wysokości półeczki. W rurkach wywiercone są otwory o średnicy 3 mm. W otwory te wkładamy stalowe przetyczki mocujące płyty na odpowiednich poziomach. Półkę zawieszamy na ścianie za pomocą dwóch stalowych i sztywnych wysięgników służących do mocowania szyn podtrzymujących firanki i zasłony okienne. W niedrogie wysięgniki zaopatrzymy się w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego albo wykonamy je samodzielnie, przy zastosowaniu bardzo sztywnej stalowej blachy grubości 3 mm. Półkę możemy też zamocować inaczej, na przykład na stalowych uchach, jakich używa się do mocowania szafek wiszących.
Montaż półeczki jest bardzo prosty. Polega on na wsunięciu rurek w otwory płyt aż do oparcia dolnej płyty na nakrętkach oporowych. Następnie płyty przesuwa się do góry tak, by środkowa znalazła się bezpośrednio nad..otworami służącymi do umieszczenia w nich długich przetyczek (na środku półeczki), a górna płyta oparła się o krótkie przetyczki dociskające wysięgniki przykręcone dodatkowo do płyty wkrętami do drewna.
Półeczkę należy zawiesić na ścianie na odpowiednich wkrętach umieszczonych w plastykowych lub drewnianych kołkach.