Planowanie kosztów podłogi z drewna i specyfikacja materiałowa

Planowanie kosztów podłogi z drewna i specyfikacja materiałowa

W podjęciu decyzji zmiany podłogi w starym mieszkaniu lub wyborze posadzki w nowym lokalu zawsze będą decydować możliwości finansowe i czasowe lokatora oraz dostępność niezbędnych materiałów na rynku.

Koszt materiałów podłogowych z drewna i materiałów wykończeniowych jest obecnie bardzo wysoki. Wpływa na to szereg czynników. Na przeciętne mieszkanie o powierzchni mieszkalnej 60 m² zużywa się 63— 66 m² posadzki mozaikowej lub parkietu (5—10% zapas na docięcia), 60 mb. listew przypodłogowych, 6 l lakieru caponowego, 18 l lakieru chemoutwardzalnego oraz 60 kg kleju do klepek.

Przy aktualnych cenach na te materiały całkowity ich koszt będzie dochodził do kilku – kilkunastu tysięcy zł.

Czy koszty materiałowe można zmniejszyć? Przy założeniu wykonawstwa we własnym zakresie raczej nie. Podane wyżej koszty dotyczą materiałów dobrej jakości, a więc przeważnie I lub II klasy jakości. Uwzględnione w nich zostały również niezbędne rezerwy. Nie zalecamy nikomu zakupu materiałów znacznie gorszej jakości, po istotnie niższej cenie lub ograniczanie zapasu, ponieważ może doprowadzić to, przy braku doświadczenia w wykonaniu podłogi do całkowicie nieudanej inwestycji. A trzeba pamiętać, że ma nam ona służyć długie lata. Oszczędność kosztów założyliśmy już we własnej pracy, a zysk z tego tytułu wynosi około 50—60% kosztów materiałowych.

Tyle bowiem wynosiłby koszt zlecanych usług.

Najlepszym okresem układania podłóg z drewna jest wczesna wiosna, pod koniec okresu grzewczego. Można wtedy; zakupiony wcześniej parkiet, mozaikę lub deski przesezonować przez okres 2—4 tygodni, dostosowując ich wilgotność do wilgotności pomieszczeń. Jest oczywiste, że okres ten rzadko kiedy będzie nam odpowiadał. Czas zasiedlania nowych mieszkań, względy rodzinne, urlopowe i inne, same narzucają terminy wykonania i rzadko na nie mamy wpływ. Natomiast z dużym wyprzedzeniem można nabyć materiał podłogowy i zawsze znaleźć kącik (chociażby, u znajomych) na jego przesezonowanie. Mamy wówczas gwarancję, że materiał został właściwie wysuszony i nie będzie „pracował” po ułożeniu.

Do sezonowania materiałów podłogowych nadają się pomieszczenia suche, przewiewne, z centralnym o-grzewaniem. Sezonowania wymagają głównie — tarcica podłogowa i parkiet. Deski posadzkowe i płyty mozaikowe, ze względu na rodzaj opakowania, rzadko bywają zawilgocone, Materiał sezonowany powinien być ułożony w sztaple — deski z przekładkami, parkiet — na krzyż. Materiał ten najlepiej nabywać jesienią lub w początkach zimy. Będzie wówczas dostateczny czas na jego sezonowanie,

Znając orientacyjnie wysokość kosztów materiałowych oraz przybliżony termin prac należy zabrać się do opracowania wykazu niezbędnych materiałów oraz wyszczególnienia kosztów.

O wysokości kosztów może decydować wybór rodzaju wykładziny podłogowej z drewna. Zatem kilka uwag na ten temat.

Strugana iglasta tarcica podłogowa nie nadaje się raczej na podłogi w budownictwie wielorodzinnym. Nie można jej bowiem mocować bezpośrednio do betonowego podłoża, a układana na legarach lub tzw. ślepej podłodze w znacznym stopniu obniża wysokość mieszkania. W budownictwie jednorodzinnym może być stosowana, ale jej planowanie powinno być wcześniejsze, już na etapie projektowania budynku (wysokość) oraz uwzględniane przy technologii wykonywania stropów.

Pozostałe materiały podłogowe, a więc deski posadzkowe, płyty mozaikowe i klepka podłogowa w jednakowym stopniu nadają się na podłogi w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Przykleja się je bezpośrednio do podłoża z betonu. Najtańsze i najłatwiejsze w układaniu są deski posadzkowe. Najdroższe i najtrudniejsze w układaniu są parkiety z klepek. Są jednak najtrwalsze i w zależności od wzoru ułożenia najestetyczniejsze. Mają grubą warstwę użytkową i są trwale połączone ze sobą na pióro i wpust. Płyty podłogowe są tańsze o 30— 50% od parkietu, stosunkowo łatwo się je układa, ale wymagają idealnie równego podłoża i precyzyjnego przyklejania. Ze względu na małe wymiary listewek, z których są zestawiane, nadają się szczególnie do małych pomieszczeń.