Materiały wykończeniowe do podłóg — pasty, woski i lakiery

Materiały wykończeniowe do podłóg — pasty, woski i lakiery.

Materiały do wykończania podłóg z drewna można podzielić na tradycyjne i nowoczesne. Do tych pierwszych zalicza się farby olejne, pasty i woski. Malowanie podłóg farbami olejnymi wyszło już prawie całkowicie z mody i można je jeszcze sporadycznie spotkać w wiejskich domach. Często jeszcze spotykaną formą zabezpieczenia posadzek drewnianych jest pastowanie i woskowanie.

Pasty mają wiele zalet,,z których najważniejszą jest prostota ich użycia. W skład pasty wchodzi wosk, parafina i terpentyna lub benzyna. Ponadto w skład niektórych past mogą wchodzić inne składniki, jak: barwnik, kalafonia, stearyna, żywi-czan wapnia itp. Przed pastowaniem lub woskowaniem posadzkę można nasycić pokostem lub lakierem szelakowym.

Zaletą tradycyjnych materiałów wykończeniowych jest ich nieszkodliwość dla zdrowia. Lotne substancje rozpuszczalnikowe zawarte w pastach i woskach nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Ulatniają się bardzo szybko i nie pozostawiają za sobą żadnych ubocznych związków chemicznych.

Do współczesnych materiałów wykończeniowych do podłóg należy zaliczyć przede wszystkim lakiery i emalie chemoutwardzalne. Charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża oraz krótkim czasem schnięcia. Do malowania podłóg parkietowych i mozaikowych stosuje się lakier bezbarwny chemoutwardzalny „Chemosil” lub „Chematosil”. Są to lakiery dwuskładnikowe. Do uzyskania mieszaniny roboczej lakier wymaga zastosowania utwardzacza o nazwie „Utosil”. Konsystencja lakieru jest dostosowana do malowania pędzlem. W przypadku stosowania malowania metodą natryskową lakier należy rozcieńczyć rozcieńczalnikiem do wyrobów chemoutwardzalnych.

Na jeden litr lakieru dodaje się najczęściej około 0,20 l rozcieńczalnika. „Chemosil” daje powłoki na połysk, natomiast „Chematosil” na pół-mat.

Emalie chemoutrwardzalne do drewna są również wyrobami dwuskładnikowymi. Składają się one z emalii oraz utwardzacza. Emalie również szybko wysychają, tworzą powłoki o wysokim połysku, twarde i odporne na ścieranie oraz okresowe działanie wody, podwyższonych temperatur, rozcieńczonych kwasów, ługów, alkoholi i rozpuszczalników organicznych.

W celu zabezpieczenia drewna przed ciemnieniem pod wyroby chemoutwardzalne należy stosować lakier podkładowy o nazwie „Capon”. Capon na podłogę nanosi się pędzlem w jednej warstwie. Natomiast lakier i emalie chemoutwardzalną nakłada się w trzech warstwach. W ten sposób uzyskuje się odpowiednio grubą warstwę powłoki zabezpieczającą podłogę na co najmniej parę lat.

Wszystkie współczesne środki wykończania powierzchni drewnianych, a w szczególności lakiery chemoutwardzalne są mniej lub bardziej szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci. Okres szkodliwości jest uzależniony od szybkości ulatniania się zawartych w nich szkodliwych substancji. Dlatego przed każdym stosowaniem tych wyrobów należy się zapoznać z etykietą zawierającą oprócz receptury stosowania, również zalecenia BHP.

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się szereg prywatnych wytwórców produkujących lakiery do posadzek drewnianych. Szereg z nich cieszy się dobrą renomą. Jednakże bywają przypadki ich złej jakości, złuszczania się, słabej przyczepności do podłoża itp. W związku z tym przy nabywaniu lakierów z nieznanego bliżej źródła dobrze jest je najpierw przetestować.