Planowanie kosztów podłogi z drewna i specyfikacja materiałowa
Następnym etapem realizacji naszych zamierzeń jest zakup potrzebnych materiałów. Udając się do punktu sprzedaży materiałów podłogowych bezwzględnie trzeba ze sobą zabrać suwmiarkę i taśmę mierniczą. Służyć one nam będą do kontroli nominalnych wymiarów nabywanego materiału. Wymiary zaś powinny być zgodne z cechą umieszczoną na opakowaniu. Wymiary ponadnormatywne są wskaźnikiem nadmiernej wilgotności oferowanego materiału. Wymiary przemienne, poniżej i ponadnormatywne, wskazują na niedokładną obróbkę lub złe sortowanie. Jeżeli mimo to zdecydujemy się na zakup takich materiałów należy się liczyć z tym, że w pierwszym przypadku konieczne będzie dłuższe, ponad miesięczne sezonowanie, a w drugim przypadku koniecznością stanie się sortowanie.
Najtrudniejszy jest zakup parkietu. Jest to związane z dużą różnorodnością oferowanego asortymentu co do wymiarów, klasy jakości i gatunku drewna, jak też dużym bogactwem możliwych do układania wzorów. Często zdarza się, że brakuje na nasze mieszkanie klepki o tych samych wymiarach, w tej samej klasie jakości i gatunku drewna. Cóż wtedy? Istnieją dwa rozwiązania. Bądź decydujemy się na zakup innej klepki do każdego z pomieszczeń i oddzielamy ją przy układaniu progiem, bądź decydujemy się na inny wzór układania. O wzorach układania i ich wpływie na wymagania wymiarowe bidzie jeszcze mówione w następnym rozdziale.
Ostatnim etapem prac przygotowawczych jest planowanie harmonogramu robót posadzkarskich. Podane poniżej dane należy traktować jako orientacyjne. Trudno bowiem ocenić zręczność ii zdolności manualne poszczególnych wykonawców — amatorów.
Na ułożenie 10 m² posadzki parkietowej potrzeba od 4 do 7 roboczogodzin. Norma czasu na ułożenie posadzki uwzględnia liczbę klepek wchodzących na 1 m² powierzchni oraz wzór układania. Np. na ułożenie w jodełkę 10 m² posadzki z klepek o wymiarach 60 X 300 mm zużywa się około 5 godzin. Czas układania posadzki mozaikowej będzie oczywiście krótszy, ponieważ na 1 m² powierzchni, trzeba, jedynie 6,25 sztuk płyt o wymiarach 400X400 mm. Na olistwowanie 10 m² powierzchni potrzeba około 1 roboczogodziny.
Między pracami posadzkarskimi a wykończeniowymi powinna być co najmniej 10-ciodniowa przerwa technologiczna poświęcona na wiązanie się kleju z podłożem i posadzką (wysychanie kleju). Podłoga ze struganej tarcicy takiej przerwy nie wymaga.
Prące wykończeniowe obejmują szlifowanie oraz pastowanie lub lakierowanie. O ile szlifowanie może odbywać się jednym ciągiem, o tyle prace lakiernicze wymagają również przerw technologicznych. Na szlifowanie mechaniczne, jednokrotne 10 m² posadzki potrzeba około 40 min. Parkiet na ogół wymaga trzykrotnego szlifowania płótnem ściernym 😮 malejącej granulacji. Posadzka mozaikowa jedynie dwukrotnego.
Jednokrotne lakierowanie pędzlem 10 m² powierzchni trwa przeciętnie 1 godz. Ponieważ czas schnięcia podkładowego lakieru caponowego trwa również godzinę, zatem bezpośrednio po nim można nakładać pierwszą warstwę lakieru chemo-utwardzalnego lub pasty. Jednakże czas schnięcia lakieru, w zależności od rodzaju, trwa od 6—12 godz. Ponieważ powinno się nakładać lakier chemoutwardzalny trzywarstwowo i dobrze jest po nałożeniu pierwszej warstwy posadzkę ręcznie przeszlifować operacja ta trwać musi minimum trzy dni. W przypadku pastowania czas ten można ograniczyć do jednego dnia, a w przypadku podłogi z desek posadzkowych nie brany jest w ogóle pod uwagę. Deski posadzkowe mają bowiem fabrycznie wykończoną powierzchnię.
Reasumując prace posadzkarskie wraz z wykończeniem, np. 50 m² powierzchni, będą trwały przez okres około 18 dni, uwzględniając w tym 8-godzinny dzień pracy i konieczne przerwy technologiczne, Posadzkarz-amator będzie je wykonywać znacznie dłużej.