Szlifowanie parkietu, płyt mozaikowych i podłóg z desek

Szlifowanie parkietu, płyt mozaikowych i podłóg z desek.

Jak już wspomniano w poprzednich rozdziałach prace wykończeniowe można rozpocząć po około 10 dniach od chwili ułożenia podłogi. Do szlifowania używa się szlifierki bębnowej do podłóg wyposażonej w odsysacz pyłu. Na bęben szlifierki nakłada się arkusz płótna ściernego o wymiarach 200X600 mm ze skośnie uciętymi narożnikami. Płótno mocuje się w bębnie za pomocą ząbkowanego mimośrodu, obracanego kluczem. Płótno powinno być dobrze napięte oraz ściśle i równo przylegać do Obłożonego filcem bębna.

Parkiet i podłogę z desek (z wyjątkiem podłogi z desek posadzkowych, które mają fabrycznie wykończoną pówierzchnię) najpierw szlifuje się zgrubnie płótnem o granulacji 10—20. Szlifierkę należy prowadzić z jednakową prędkością posuwu, równolegle do jednej ze ścian lub desek, tak żeby kolejne suwy ściśle przylegały do siebie. Drugie szlifowanie wykonuje się papierem ściernym o granulacji 40— 60, a trzecie — o granulacji 120— 140. Niedoszlifowane fragmenty podłogi przy ścianach i narożach można doszlifować, używając do tego celu wiertarki zwykłej lub kątowej z tarczą szlifierską na płótno ścierne. Posadzkę z płyt mozaikowych szlifuje się dwukrotnie średnią i drobną granulacją płótna. W niektórych przypadkach, przy równo ułożonym parkiecie z klepek I klasy (lub klepki z importu) posadzkę można szliować tylko dwukrotnie, podobnie jak z płyt mozaikowych.

Przy gładkich, dobrze ostruganych listwach przypodłogowych szlifowanie podłogi powinno być przeprowadzone przed olistwowaniem. Natomiast przy niezbyt gładkich listwach szlifowanie powinno być wykonywane po przybiciu listew, przed którym usuwa się kliny.

Listwy przypodłogowe przybija się do posadzki lub desek. Cokoły powinny być mocowane do ścian. Listwy i cokoły w narożach i złączach wzdłuż ścian przycina się pod kątem 45°. Do tego celu dobrze jest użyć skrzynki uciosowej, która gwarantuje przycinanie pod jednakowym kątem. Ułatwia to łączenie ze sobą dwóch cokołów lub listew, zarówno pod kątem jak i wzdłuż prostej. Listwy przybija się gwoździami za pomocą młotka i przybijaka, który służy do dobijania łba gwoździa w drewno. Cokoły mocuje się do ściany na wkręty.