Technologia układania podłóg z drewna – Wzory posadzek

Technologia układania podłóg z drewna – Wzory posadzek

Wzór posadzki z płyt mozaikowych i desek jest w zasadzie narzucony przez producenta. Nie ma bowiem możliwości kombinacyjnych przy ich układaniu. Wzór posadzki tworzą wtedy listewki zestawione w taki lub inny sposób w płycie mozaikowej lub wierzchnia warstwa deszczułek przyklejona do deski posadzkowej. Jedynie w przypadku klepki wykonawca może sam decydować o takim bądź innym ułożeniu. Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe wzory układania posadzek parkietowych. Są to: posadzki układane w jodełkę, posadzki układane w cegiełkę i posadzki wzorzyste.

Rysunek.Wzór klepki układanej w jodełkę. Na obwodzie zaznaczono wielkość luzu przyściennego.

Rysunek. Przykłady wzorów cegiełkowych: a) cegiełka z klepek o jednakowych wymiarach, b) cegiełka z klepek w trzech klasach szerokości, c) wzór cegiełkowo-chodnikowy, d) wzór szachownicowy.

Rysunek. Przykład wzorzystego układu klepki.

Oprócz trzech podstawowych typów istnieje jeszcze cały szereg odmian, szczególnie wśród wzorów wzorzystych. Niektóre z odmian zostały przedstawione na rysunkach.

Rysunek. Odmierzanie i przycinanie klepki w narożnikach pokojów.

Posadzki układane w jodełkę odznaczają się jednakową szerokością wszystkich wchodzących w jej skład klepek. Natomiast długość klepek może być różna. Jednakże, aby nie powstał zbyteczny odpad, w każdej klasie długości liczba klepek powinna być co najmniej równa liczbie klepek w układanym rzędzie, lub jego wielokrotności. Ponadto wzory jodełkowe wymagają tej samej liczby klepek lewych i prawych. Wzory jodełkowe są trudne do układania, szczególnie jeśli szerokość klepek nie trzyma wymiarów nominalnych.

Wzory cegiełkowe mogą być w zasadzie układane z klepek pochodzących z kilku grup wymiarowych. Dotyczy to zarówno wymiaru długości jak i szerokości. Szczególną odmianę . wzoru cegiełkowego jest wzór chodnikowy. Może być on układany z klepek o różnej szerokości i jednakowej długości. Wzór ten jest zwłaszcza polecany w wąskich korytarzach i wygląda szczególnie efektownie jeżeli okalające chodnik klepki są z ciemniejszego gatunku drewna.

Wzór szachownicowy może być układany z klepek, których długość jest wielokrotnością szerokości.

Wszystkie odmiany wzorów cegiełkowych są łatwe w układaniu i powstaje przy nich stosunkowo najmniejszy odpad.

Układanie wzorzyste obejmuje szereg mniej lub więcej urozmaiconych kombinacji, jak np. układanie koszykowe, jodełkowo-chodnikowe itp. Wzory te są w układaniu trudne, wymagają różnorodnych, często z różnych gatunków drewna klepek oraz dużego doświadczenia wykonawcy. Są szczególnie mile widziane w salonach i pomieszczeniach reprezentacyjnych.