Szybkie domy – domy szkieletowe

Szybkie domy – domy szkieletowe.

Podejmując decyzję o nowym domu chcemy, by powstał jak najszybciej. Niestety, w przypadku budowy domu w technologii tradycyjnej, potrzeba czasu i odpowiednich warunków klimatycznych do jego budowy. Taka sytuacja generuje dodatkowe koszty w postaci opłacania czynszów najmu mieszkań, w który musimy zostać do czasu zakończenia budowy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku budowy domów w systemie kanadyjskim.

Domy szkieletowe powstają szybko i to jest ich wiodąca zaleta. Niektóre projekty ograniczają prowadzenia prac mokrych co pozwala na ich budowę nawet w okresie zimowym. Domy szkieletowe stawia się w oparciu od stalowy lub drewniany szkielet. Często możemy skorzystać z gotowych konstrukcji wykonywanych w fabryce na zlecenie i odpowiednio składowanych. Pomiędzy elementami szkieletu umieszczana jest izolacja akustyczna, ocieplenie i izolacja zewnętrzna stawiająca czoła zmiennym zjawiskom atmosferycznym. Okładzinę zewnętrzna jak i wewnętrzną stanowią płyty OSB mocowane do szkieletu, o odpowiedniej odporności na wilgoć. Samo wykończenie domu z zewnątrz jak i na zewnątrz odbywa się bardzo szybko i nie ma tu ograniczeń co do zastosowania konkretnym materiałów.

Dom wybudowany szybko, przy zachowaniu odpowiednich technologii i podstawowych zasad budowy, jest nie tylko domem, do którego możemy się wprowadzić w przeciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia budowy. Taki dom ma tez inne zalety. Są nimi niewątpliwie łatwość w jego utrzymaniu, energooszczędność i ekonomiczność a także pozytywny wpływ na środowisko. Jednym z niewielu minusów jakie można wytknąć tego typu budowlą jest ograniczona rozpiętość stropów, która ogranicza możliwości powierzchniowe domów.

Jednak i na to jest sposób w który stosuje się odpowiednie dźwigary i podciągi stropowe. Zatem przy wyborze swojego wymarzonego domu, warto przyjrzeć się tej szybkiej i ekologicznej technologii.

Precyzja i właściwa technika budowy podstawą stawiania domów szkieletowych

Znalezienie właściwego projektu domu, czy to tradycyjnego czy z drewna, to dopiero połowa sukcesu. Przed największym dylematem staje inwestor w momencie wyboru wykonawcy. Bo czy zaufać reklamie i przystępnej cenie czy korzystać z doświadczonych, aczkolwiek droższych wykonawców? Domy szkieletowe może stawiać niemal każdy, ale tylko nieliczni fachowcy mają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje w tym zakresie.

Bowiem w rzeczywistości okazuje się, że poprawne wybudowanie domu w technologii kanadyjskiej nie jest takie proste. Firmy niedoświadczone i słabo przygotowane, nie są w stanie wyłapać podstawowych błędów w fazie budowy, często też niska cena usług i kosztów samego stawiania domów idzie w parze z użyciem niskiej jakości materiałów. W rezultacie dom może nie nadawać się do zamieszkania. Dlatego ważna jest precyzja, przestrzeganie zasad i odpowiednich technologii budowlanych. Drewno jest materiałem absorbującym wilgotność i świetną siedzibą dla grzybów i bakterii.

Impregnacja chemiczna jest czasowa i wpływa niekorzystnie na mieszkańców. Dlatego warto zwrócić uwagę na jego obróbkę. To, używane do budowy domów szkieletowych, powinno być poddane suszeniu komorowemu i strugane czterokrotnie. Taki zabieg sprawia, że drewno traci swoje właściwości jako pożywka dla grzybów i staje się odporne na zawilgocenie. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia izolacja podłogi, stropów oraz innych elementów budowy, dla zabezpieczenie całej konstrukcji zarówno przed działaniem czynników zewnętrznych środowiska, jak i wilgoci utrzymującej się wewnątrz domu.

Odpowiednio dobrane materiały paraizolacyjne i ułożenie ich z zachowaniem zasad i przestrzeni powietrznych, umożliwiających ścianom oddychanie, ograniczy skraplanie się wilgoci z zewnątrz w przestrzeniach między izolacjami.