Wykładanie schodów drewnem ze stopniami pełnymi

Wykładanie schodów drewnem ze stopniami pełnymi

Wykładanie schodów pełnych, tj. ze stopniami i podnóżkami jest stosunkowo trudną pracą. Stopnie z podnóżkami łączą się ze sobą na wpusty i półwpusty (rysunek).

Rysunek. Przekroje: 1 — stopnia, 2 — podnóżka

Jeżeli schody są typu policzkowego (boczne nośniki z bali, między którymi są stopnie i podnóżki) wówczas należy stopnie i podnóżki dokładnie przyciąć na długość. Montaż ich jest trudniejszy.

Dużą uwagę powinno się poświęcić określaniu szerokości podnóżka (wysokości stopnia). Wysokość poszczególnych stopni betonowych odmierza się jedynie dla kontroli. Bazą porównawczą jest moduł wysokości stopnia powstały ze stosunku różnicy poziomów między spocznikami (podestami) a liczbą stopni. Konieczne staje się wykonanie rysunku przynajmniej w skali 1:10. Do określonej wysokości podnóżka należy dodać określoną wielkość na wpusty. Zaleca się wykonać kilka podnóżków o 1—2 cm szerszych, na wypadek, gdyby któryś ze stopni był wyższy od wyliczonego, co zdarza się bardzo często. Betonu nie da się ściąć i nie pozostaje wtedy nic innego jak wyrównanie wyższego stopnia którymś sąsiadującym, niższym. Dopóki różnica nie jest większa niż 10 mm nie jest to odczuwalne wizualnie i przy wchodzeniu. Różnice ponad 15 mm w wysokości stopni należy uważać za poważny błąd.

Określenie szerokości stopnia jest również bardzo ważne. Wielkość tę przyjmuje się od najszerszego stopnia (betonowego), do niej dodaje szerokość złącza z podnóżkiem i zapas 15—20 mm. Zapas ten jest niezbędny, ponieważ betonowe, pionowe ścianki stopni są z reguły nierówne, niedokładne i trudno je zbijać.

Rysunek. Podklejony stopień i położenie podnóżka: 1 — lepiszcze asfaltowo-smoło-we (Lepar), 2 — szczelina za podnóżkiem.

Przed montażem prowadzi się obróbkę, wykonuje złącza (rysunek), zaokrągla krawędzie, dokładnie przycina stopnie i podnóżek na długość oraz lakieruje. Z dwu warstw powłoki lakierowej, pierwszą kładzie się przed, a drugą po montażu.

Montaż stopni i podnóżków jest długą i pracochłonną operacją.

Bok pierwszego, dolnego podnóżka dopasowuje się od spodu, tak, aby dolna krawędź półwpustu znajdowała się na poziomie i w poziomie pierwszego stopnia. Poziom kontroluje się wzdłuż i w poprzek stopnia dokładną poziomnicą. Pierwszy podnóżek przykręca się dwiema śrubami lub wkrętami z kołkami z tworzywa sztucznego (następne podnóżki nie są przykręcane). Następnie kontroluje się szerokość stopnia przykładając go „na sucho”.

Jeżeli stopień nie przylega równo do betonu (odchyłki wynoszą więcej niż 1 mm), stosuje się podkładki ze sklejki lub twardej płyty pilśniowej.

Do przyklejenia można zastosować zagęszczoną masę asfaltową Lepar do przyklejania parkietu lub klej Mazolep. Lepiszcze nanosi się w równej warstwie grubości 1—3 mm po całej betonowej powierzchni stopnia. Następnie wprowadza się klej do drewna (wikol) we wpust i na pióro podnóżka nakłada stopień dociskając całość nogą. W ten sposób mamy osadzony pierwszy stopień. Jeżeli materiał jest dobrze wysuszony nie ma potrzeby przykręcania stopni i podnóżków do betonu.

Następnie dopasowuje się dalszy podnóżek; o ile istnieje taka potrzeba — zwęża się go. Do tego celu potrzebna jest pilarka tarczowa, aby naciąć nowy półwpust. Szerokość podnóżka określana jest poziomem następnego stopnia. Należy przy tym pamiętać o potrzebie kontroli poziomu w dwu kierunkach. Po dopasowaniu podnóżka wpust powleka się klejem i osadza w stopniu. Szczelność pióra we wpuście powinna być taka, aby po osadzeniu sam się nie uwalniał. Pióro jednakże nie może być zbyt szerokie, aby przy dobijaniu nie uległo uszkodzeniu. Do dobijania podnóżków dobrze jest przygotować odpowiednio profilowaną podkładkę z twardego drewna.

Po osadzeniu podnóżka dopasowuje się następny stopień, dobiera podkładki, nanosi asfaltowe lepiszcze na beton i klej na wpust. Szczeliny między podnóżkiem a pionową betonową ścianką stopnia nie wypełnia się ani nie podkłada. Montaż dalszych stopni i podnóżków jest podobny.

Jeżeli schody tworzą wąski korytarz (stopnie od ściany do ściany) najpierw przykręca się do ścian odpowiednio wyprofilowane policzki. Policzki przycina się wg szablonu betonowych stopni. Przy montażu schodów, oprócz dokładnego dopasowywania wysokości podnóżków, przybędzie jeszcze dopasowywanie długości poszczególnych stopni i podnóżków, od policzka do policzka. Luz między stopniem i podnóżkiem a policzkiem nie powinien być większy niż 0,5 mm.

Jeżeli schody są ograniczone ścianą tylko z jednej strony, montaż rozpoczyna się od przykręcenia policzka do ściany. Dopiero po zamontowaniu wszystkich stopni i podnóżków przykręca się do czół stopni przeciwległy policzek. Jeżeli wszystkie stopnie i podnóżki były równo przycięte na długość to nie ma obawy, że policzek nie będzie pasował do schodów. W takich przypadkach zewnętrzny policzek będzie jednolitą deską kryjącą czoła stopni i podnóżków, łącznie z fragmentem betonowych stopni.