Schody z drewna wpuszczane w ścianę

Schody z drewna wpuszczane w ścianę

Betonowe schody ze stopniami wpuszczanymi w ścianę można również wyłożyć drewnem. Jednakże w takich przypadkach nie stosuje się litego drewna, w postaci bali lub grubych desek. Spowodowałoby to mało estetyczne pogrubienie stopnia.

Stopnie w tego typu schodach tworzą zbrojone płyty betonowe grubości 7 cm (długości najczęściej 90 cm) wbetonowane bocznie w mur na głębokość co najmniej 20 cm.

Wykładzinę takiego stopnia tworzy pudełko ze sklejki okleinowanej swobodnie nasunięte na stopień (rysunek).

Rysunek. Pudełko na żelazobetonowy stopień wmurowany bocznie w ścianę: 1 — żelazobetonowy stopień wmurowany bocznie w ścianą, 2 — ramka z listew świerkowych (z boku oklejona fornirem), 3 — sklejka okleinowa

Taką wykładzinę wyrabia się jak prefabrykat, z wykończeniem powierzchni włącznie. Zaletą tej konstrukcji jest możliwość obracania pudełka po pewnym czasie, oraz łatwość odnawiania powłoki lakierowej.

Wyrób pudełek rozpoczyna się od przygotowania listew drewnianych na trójstronne ramki. Naroża ramek łączy się na czop i widlicę lub zbija gwoździami. Złącza nie muszą być wytrzymałe i służą jedynie do ułatwienia przyklejania do ramki sklejki okleinowanej. Jeżeli sklejka nie ma ozdobnej, wierzchniej warstwy, trzeba ją okleinować. Po przyklejeniu do ramki z dwu strony sklejki i oszlifowaniu boków, okleinuje się je paskami forniru o podobnym wzorze jak wierzch sklejki. Następnie całe pudełko wygładza się drobnym papierem ściernym i lakieruje.

Pudełko nasuwa się na stopień bez dodatkowych mocowań. Wystarczą ewentualnie podkładki z tektury. Wymiary pudełka w świetle powinny być większe na grubości o 2 mm, a na szerokości o 4 mm od przekroju betonowego stopnia.