Podłoga z drewna – parkiet – płyty mozaikowe

Podłoga z drewna – parkiet – płyty mozaikowe

Płyty mozaikowe są dość powszechnym materiałem podłogowym. Są one utworzone z listewek wykonanych z twardego drewna liściastego (najczęściej dębu) ułożonych bokami, ściśle obok siebie, w takiej liczbie, aby suma ich szerokości była równa długości listewki. Płyta ma kształt kwadratu lub prostokąta a listewki wchodzące w jej skład są przejściowo, lub na stałe, połączone materiałem zespalającym w postaci papieru lub siatki. Posadzka ma wilgotność 11%.

W skład każdej płyty mozaikowej wchodzi 16 zestawów z pięcioma listewkami w zestawie (rysunek).

Rysunek. Płyta posadzki mozaikowej zrobiona z 16 kwadratowych zestawów listewek

Najczęściej spotykane w handlu płyty mają wymiary 10 X 400 X 400 mm.

Płyty posadzki mozaikowej są wyrabiane w trzech klasach jakości. W trzeciej klasie jakości na górnej płaszczyźnie są dopuszczalne liczne wady drewna, jak większe sęki, pęknięcia, zabarwienia itp. W związku z tym kupując tego rodzaju płyty należy się liczyć z dość znacznym odpadem, lub posadzką mało estetyczną. Ponadto dopuszczalne odchyłki wymiarów długości i szerokości płyt nie powinny przekraczać ± 0,5 mm. Wymiar większy świadczy o większej niż dopuszcza norma wilgotności drewna.

Najbardziej znanym i rozpowszechnionym materiałem podłogowym są deszczułki posadzkowe nazywane powszechnie klepką podłogową. W Polsce produkują je zakłady przemysłu drzewnego, rzemieślnicy a także prywatni wytwórcy. W sprzedaży spotyka się również klepkę importowaną.

Klepka podłogowa ma kształt prostopadłościanów. Jej boki i czoła są wyposażone w odpowiedni profil w celu połączenia klepek ze sobą.

Rysunek. Różne przekroje deszczułek posadzkowych (klepki).

W zależności od rodzaju podłoża i sposobu mocowania wyróżnia się pięć podstawowych profilów:

a) klepkę zwykłą z czterostronnym wpustem, łączoną na obce pióro i przybijaną do podłoża gwoździami,

b) klepkę uniwersalną z czterostronnym wpustem i dodatkowym wyżłobieniem poniżej wpustu, łączoną na obce pióro i przymocowywaną do podłoża lepikiem lub gwoździami,

c) klepkę na asfalt z czterostronnym wyżłobieniem na bokach,

d) klepkę zwykłą z piórem i wpustem, która ma na jednym boku i czole wpust, na drugim zaś boku i czole — pióra, mocowaną do podłoża gwoździami,

e) klepkę uniwersalną z piórem i wpustem, o takim samym profilu jak poprzednie, lecz wyposażone w dodatkowe wyżłobienie na całym obwodzie od strony przeciwlicowej, mocowaną do podłoża gwoździami lub lepikiem.

Z wyjątkiem klepki na asfalt pozostałe nadają się na podłogi w budynkach mieszkalnych, oraz budynkach użyteczności publicznej.

Klepkę podłogową wyrabia się z różnych gatunków drewna. Najczęściej jest ona wyrabiana z twardych gatunków drzew liściastych. Najwięcej klepki wyrabia się z dębiny i buczyny, dalej idą już raczej okazjonalnie 'gatunki jesionu, brzozy, klonu, grabu, wiązu, olchy, robinii i drewno z drzew owocowych. Ostatnio pojawiają się również klepki z drewna sosny, jodły i modrzewia.

Najlepsza klepka jest z drewna dębu i jesionu. Posadzka dębowa lub jesionowa jest trwała, łatwa w konserwacji i odznacza się dużymi walorami estetycznymi. Wadą posadzek bukowych jest skłonność do paczenia się i pękania wskutek dużej kurczliwości drewna, oraz często spotykane zaszarzenie grzybowe. Bardzo ładne są posadzki z drewna brzozowego. Wymagają jednakże stałej konserwacji ze względu na jasną barwę i łatwość zanieczyszczenia. Posadzki z drewna miękkiego, np. sosny lub olchy są nietrwałe. Łatwo ulegają ścieraniu, pozostawiają trwałe ślady (odciski) po meblach a nawet obcasach butów. Ze względu na dużą elastyczność i współczynnik tarcia nadają się na podłogi sal gimnastycznych.

Klepka podłogowa jest wyrabiana w trzech klasach jakości, oraz różnych wymiarach. Ze względu na grubość wyróżnia się klepkę cienką grubości 16 mm, klepkę normalną grubości 19 mm i klepkę grubą — 22 mm.

Rysunek. Fragment przekroju klepki z zaznaczoną grubością warstwy użytkowej.

Ze względów praktycznych ważna jest grubość warstwy użytkowej (rysunek), która dla cienkich klepek wynosi 7 mm, normalnych 8—10 mm i grubych 10 mm. Wymiary długości i szerokości klepek są różne. Długość klepek podłogowych waha się w granicach 20— 95 cm ze stopniowaniem co 5 cm. Szerokość zaś wynosi od 50 do 120 mm ze stopniowaniem co 5 mm.