Panele ścienne z płyt drewnopochodnych

Panele ścienne z płyt drewnopochodnych

Surowe płyty drewnopochodne (wiórowe, pilśniowe) bez specjalnego wykończenia powierzchni nie nadają się na panele ścienne.

Niektórzy producenci tych płyt wyrabiają jednak specjalnie wykończone i profilowane elementy nadające się do ozdobnego wykładania ścian i stropów. W zasadzie chodzi o takie wykończenie powierzchni, które jest imitacją drewna. Elementy te od strony estetycznej nigdy nie dorównują naturalnej strukturze litego drewna. Mają one jednak swoje zalety. Przede wszystkim są wysoce odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Płytki wykładzinowe i kształtowniki budowlane Werzalit 

Produkty firmy Werzalit są kształtowanymi płytami wiórowymi ze specjalnie wykończoną powierzchnią. Są one wyrabiane przede wszystkim jako materiał wykładzinowy wewnętrznych i zewnętrznych ścian, stropów, tarasów, balkonów, gzymsów, attyk, parapetów, drzwi garażowych, hal sportowych, pływalni krytych, balustrad, płotów, skrzynek kwiatowych itd. Powierzchnia wy-prasek ma powłokę wodoodporną. Nie niszczą jej również słabe kwasy i zasady. Wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych zawdzięczają one melaminowej folii, pod którą znajduje się druga, ozdobna warstwa folii. Warstwa ozdobna może być różnokolorowa, we wzory lub imitację rysunku drewna.

Płytki wykładzinowe w formacie 614X614 mm mają wzmacniającą ramkę obwodową i powierzchnię wewnętrzną płaską lub wypukłą.

Rysunek. Płytki wykładzinowe typu Werzalit: a) płaskie, b) wypukłe, c) przekrój płytki płaskiej, d) przekrój płytki wypukłej.

Producent wraz z elementami dostarcza również odpowiednie uchwyty montażowe.

Profile budowlane są produkowane w kilku rodzajach, co umożliwia ich szerokie zastosowanie w wykładzinach pionowych i poziomych.

Rysunek. Kształtki budowlane typu Werzalit (długość wszystkich kształtek -wynosi 1800 mm).

Do łączenia służą elementy złącz dostarczane przez producenta.

Laminowane płyty wiórowe

Laminowane dwustronnie płyty wiórowe (lub paździerzowe) są stosowane głównie do produkcji mebli kuchennych i szaf wnękowych. Przy odpowiednim doborze wielkości elementów i wykończeniu płaszczyzn obwodowych można je wykorzystać do wykładania ścian i stropów.

Pewną trudność w wykończaniu obwodu płyty stanowi konieczność szlifowania jej krawędzi. Boki można okleić folią podobną jak na płycie. Przy cięciu płyt laminowanych narzędzia muszą być ostre. Najlepiej stosować pilarki z nakładkami z węglików spiekanych.

Laminowane jednostronnie płyty pilśniowe

Płyty mają powierzchnię podobną do laminowanych płyt wiórowych. Nośną częścią jest twarda płyta pilśniowa grubości 3,3 mm i wymiarach 1830X2700 mm.

Laminowane płyty pilśniowe są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest uszlachetniona powierzchnia. Można je przyklejać do konstrukcji ramowych. Nie zaleca się klejenia ich bezpośrednio na ścianę, ponieważ powstają wówczas duże naprężenia powodujące odrywanie się płyt.

Płyty pilśniowe malowane i lakierowane

Są to twarde płyty pilśniowe grubości 3,3 mm nasycone barwnikiem i jednostronnie polakierowane. Materiał ten może być stosowany na wykładziny ścienne i stropowe z niższymi wymaganiami estetycznymi. Oprócz przyklejania płyt do konstrukcji ramowych lub przybijania do gęstego rusztu, można je również przyklejać do równego i gładkiego tynku. Na dzień przed klejeniem płyty należy zwilżyć wodą. Najlepiej odwrotną stronę płyty potrzeć gąbką nasyconą wodą lub poddać je natryskowi w ilości 150 g wody na 1 m² i ułożyć je poziomo w stosie. Zwiększanie wilgotności jest konieczne, ponieważ płyty są wyrabiane w stanie bardzo suchym i po wbudowaniu chłoną wilgoć z powietrza. Powoduje to pęcznienie, wzrost wymiarów i w efekcie odkształcenia.

Płyty pilśniowe miękkie

Ten rodzaj płyt nadaje się do wykładania ścian jedynie w pomieszczeniach magazynowych. Po zamontowaniu dobrze jest płyty dwukrotnie pomalować farbą lateksową. Bywają jeszcze perforowane, miękkie płyty pilśniowe, które stosuje się jako wykładzinę dźwiękochłonną.

Prasowane płyty wiórowe okleinowane

Płyty te są oklejone ozdobną, naturalną okleiną. Po wykończeniu bocznych płaszczyzn i wykonaniu złącz można nimi wykładać ściany i stropy. Płyty są produkowane w trzech grubościach 15, 19 i 21 mm i wymiarach 1220X2220 mm.