Pilarka tarczowa

Pilarka tarczowa

Jedną z częściej używanych przy majsterkowaniu przystawek do wiertarki jest pilarka tarczowa typu PRXu35B, produkowana przez zakłady Celma w Cieszynie. Pilarka, w zależności od rodzaju tarczy, może służyć do przerzynania wzdłużnego i poprzecznego drewna miękkiego i twardego, płyt drewnopochodnych, tworzyw sztucznych itp. Wyposażona jest ona w tarczę tnącą o dużych zębach, która jest dość uniwersalna, umożliwia bowiem przerzynanie zarówno podłużne, jak i poprzeczne miękkiego i średnio twardego drewna.

Na rysunku przedstawiony jest przekrój pilarki zamontowanej na wiertarce. Pilarka składa się z korpusu (1) odlanego ciśnieniowo z duraluminium razem z uchwytem. Cylindryczna część korpusu zachodzi na przewężenie obudowy wiertarki (2) i połączona jest z wiertarką zaciskaną wkrętem tuleją. Wewnątrz korpusu znajduje się piasta (3), w której tkwi nakrętka wkręcona na oś wiertarki w miejsce uchwytu trój szczękowego, stanowiąc napęd pilarki. Na zewnętrznym końcu piasty znajduje się tarcza tnąca (4) zamocowana śrubą (6) przez nakładkę (5). Tarcza tnąca przechodzi przez szczelinę wyciętą w płozie (8), od zewnętrznej zaś strony zabezpieczona jest osłoną (7), która pod naciskiem przerzynanego materiału odchyla się, natomiast po przejściu tarczy przez materiał samoczynnie osłania brzeszczot piły pod działaniem sprężyny powrotnej. Nowa pilarka sprzedawana jest z nie założonym klinem rozszczepiającym drewno. Przed rozpoczęciem jej eksploatacji klin trzeba zamocować dwoma wkrętami w sposób opisany w instrukcji obsługi.

Pilarka umożliwia przerzynanie drewna grubości do 65 mm, jednakże obciążenie silnika wiertarki jest tak duże, że zwalnia on obroty w sposób zauważalny. Przy przerzynaniu grubszego drewna nie należy więc się spieszyć i wywierać zbyt dużego nacisku na obrabiarkę, by nie przegrzać i nie spalić silnika.

Przygotowując drewno do przerzynania pamiętajmy, że rzaz powstający przy użyciu piły tarczowej jest znacznie szerszy niż przy stosowaniu ręcznej piły do drewna, każda tarcza zresztą ma inny rzaz. Trzeba to mieć na uwadze, szczególnie podczas trasowania materiału, i uwzględnić niezbędny naddatek na obróbkę.

Przy pracy z zastosowaniem pilarki należy zachować dużą ostrożność, jest to bowiem narzędzie bardzo niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie wolno ręką odchylać osłony pracującej piły. Z tego też względu nie powinno się blokować wyłącznika wiertarki. Należy uważać, aby przewód zasilający wiertarkę w prąd elektryczny zawsze znajdował się jak najdalej od wirującej tarczy. Rozpoczynając przerzynanie najpierw trzeba uruchomić narzędzie, a dopiero potem przysunąć tarczę tnącą do obrabianego drewna. Natomiast po zakończeniu pracy wtyczkę sieciową natychmiast wyjmujemy z gniazda sieciowego. Pozostawienie maszyny bez dozoru może się skończyć przypadkowym naciśnięciem wyłącznika i uruchomieniem silnika.

Pilarka ma regulację kąta przerzynania drewna, której dokonuje się przez zluzowanie nakrętki skrzydełkowej i przekręcenie płozy względem płaszczyzny tarczy tnącej. Druga nakrętka motylkowa umożliwia regulację wysunięcia tarczy ponad płozę, a więc regulację głębokości cięcia. Pamiętajmy, by obie nakrętki skrzydełkowe były zawsze mocno dokręcone, bowiem przypadkowa zmiana położenia tarczy tnącej podczas pracy pilarki może skończyć się wypadkiem.