Zmiany optyczne wielkości powierzchni wykładanych deskami – panelami z drewna
Zmiany optyczne wielkości powierzchni wykładanych deskami – panelami z drewna.
Zmniejszenie wysokości pomieszczenia przez wyłożenie stropu. Wyłożenie stropu daje wrażenie zmniejszenia wysokości pomieszczenia. Nie łudźmy się jednak, że to zmniejszenie będzie wyraźne i pomoże zmienić wrażenie, np. pomieszczeń w starych domach. Poprzez wyłożenie stropu, bez jego faktycznego obniżenia, wrażenie optycznego zmniejszenia wysokości będzie minimalne.
Jakiej wysokości pomieszczenia należy uważać za nadające się do wykładania drewnem? Jeszcze wysokość 255 cm można uważać za odpowiednią do wykładania, ponieważ pozornie zniży się ona do około 251 cm. Idealną wysokością do wykładania stropów jest 265 lub 260 cm. Po wyłożeniu pozornie zmniejszy się ona o około 4 cm.
Wysokość naszych mieszkań tradycyjnie utrzymuje się na poziomie 255—265 cm. W jakim stopniu jest to uzasadnione mikroklimatem, higieną, psychiką i architekturą trudno dociec, ponieważ w krajach północnych, z wysoko rozwiniętą kulturą, bardzo popularne są pomieszczenia mieszkalne w domkach jednorodzinnych o wysokości poniżej 250 cm.
Orientacja elementów w wykładzinie stropowej. Wyłączną koncepcją rozwiązań wykładzin stropowych jest zgodność optycznego wydłużania pomieszczeń z kierunkiem wejścia. W takich przypadkach orientujemy elementy w kierunku pożądanego wydłużenia (rysunek).
Rysunek. Kierunki wykładania elementów stropowych: a, b) optyczne wydłużenie pomieszczenia od strony wejścia, c, d) optyczne skrócenie prostokątnego pomieszczenia elementami układanymi wzdłuż krótszego boku.
Orientacja elementów paneli ściennych. Przy wykładaniu ścian decyduje wielkość i kształt pionowego rzutu pomieszczenia. W wąskim korytarzu, np. poziomo układane deszczułki spowodują niepożądany optyczny efekt wydłużenia (rys. a). Pionowo układane deszczułki na odwrót — korytarz skrócą (rys. b).
Rysunek. Kierunki wykładania ścian: a) poziomy w wąskim korytarzu wydłuża go, b) pionowy skraca korytarz.
O ile więc nie chcemy zmieniać optycznego wyglądu kształtu pomieszczenia, wykładamy ściany deszczułkami pionowo. Kierunek ten odpowiada naturalnemu kierunkowi wzrostu drzewa.
Wysokość paneli ściennych.
Rysunek. Różne wysokości paneli ściennych: a) na całej wysokości ściany; b) do wysokości 200 cm (do górnej krawędzi ościeżnicy drzwiowej), c) do wysokości 100—140 cm.
Ściany można wykładać w trzech wysokościach:
— na całej wysokości pomieszczenia, w przypadku dominujących płaszczyzn lokali mieszkalnych (rys. a);
— do wysokości 200 cm (do górnej krawędzi ościeżnicy) w poczekalniach, przedsionkach, jadalniach, pokojach stołowych i mieszkalnych (rys. b);
— do wysokości 100—140 cm (w przybliżeniu połowa wysokości pomieszczenia), na klatkach schodowych, wąskich korytarzach, kącikach jadalnych (rys. c).