Przygotowanie podłoża pod elementy paneli ściennych

Wykładanie drewnem wymaga zwrócenia należytej uwagi nie tylko na elementy wykładziny, ale również na przygotowanie podłoża. Z reguły żadna ze ścian, ani stropów, czy podłóg, nie są tak równe, aby móc na nie bezpośrednio mocować ruszt. Nierówności wykładanych powierzchni mogą być dwojakiej postaci:

— falistość powierzchni, tj. garby, wypukłości, występy itp. (nierówności płaszczyzny).

— odchylenie płaszczyzny od pionu lub poziomu (płaszczyzna równa, ale skośna).

Błędy tynkarzy, monterów, betoniarzy itp. musimy naprawiać sami, co jest pracą uciążliwą i czasochłonną. Dopuszczalne odchyłki płaszczyzny nie powinny być większe od ± 3 mm na długości 2 m. Lepiej poświęcić więcej czasu i uwagi przy zakładaniu szalunków stropowych, układaniu konstrukcji stropowych czy też murowaniu niż później doprowadzać płaszczyzny do pionu czy poziomu. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu przy montażu wykładzin, który z nadwyżką pokryje straty czasowe poniesione przy wznoszeniu budynku.

Tynkowanie powierzchni podkładowych

Tynkować czy też nie tynkować powierzchni przed montażem wykładziny? Poglądy są różne. Skłaniamy się raczej ku prostszemu sposobowi, tj. nie tynkowaniu pod wykładziną, nawet obrzutką rzadką zaprawą cementową. Tynk pod wykładziną jest zbytecznym materiałem i pracą. Prawdą jest, że listwy montażowe lepiej przylegają do powierzchni tynkowanych, ale ten niedostatek nie równoważy wyższych kosztów i nakładu czasu, który lepiej wykorzystać na ułożenie podkładek pod listwy w miejscach nierówności powstałych przy murowaniu czy wylewaniu stropów. Zamontowanie rusztu i dodatkowe tynkowanie powierzchni między rusztami uważamy za zbyteczne.

Sposób przygotowania rusztu na strop

Aby móc określić poziom przyszłej wykładziny stropowej, należy wyszukać najniższe miejsce na suficie.

Łatwiej jest bowiem włożyć podkładkę pod listwy rusztowe niż je osłabiać. Najniższe miejsce znajdziemy w ten sposób, że napięty, cienki sznurek przykładamy do stropu w różnych miejscach i w różnych kierunkach, aż znajdziemy i oznaczymy kilka miejsc, które wydadzą się nam najniższe. W ten sam sposób można wyszukać najniższe miejsce za pomocą idealnie równej drewnianej łaty szerokości co najmniej 10 cm i długości w przybliżeniu równej długości pomieszczenia.

Za pomocą poziomnicy z naczyń połączonych, na obwodzie pomieszczenia wykonamy szereg znaczków, które po połączeniu dadzą idealnie poziomą płaszczyznę. Z reguły znaczki te nanosimy na poziomie około 1 m od podłogi. Na tym poziomie od jednej do drugiej ściany napinamy sznurek w tych miejscach, gdzie zaznaczyliśmy na stropie kilka miejsc najniższych. Za pomocą listwy wyszukujemy następnie, odmierzając od stropu do sznurka, miejsce rzeczywiście najniższe. Bez poziomnicy z naczyń połączonych czynności tej nie da się przeprowadzić. Zwykła poziomnica do tych celów nie wystarcza. Wyszukane najniższe miejsce na stropie przenosimy na wszystkie ściany, znów za pomocą poziomnicy z naczyń połączonych. Oznaczenie poziomu na ścianie wykonujemy co około 1 m. Od tych znaczków odmierzamy grubość rusztu z krawędziaków i w ten sposób otrzymamy poziom dolnej krawędzi rusztu montażowego. Jedynie taki sposób wyznaczania płaszczyzny gwarantuje idealnie poziomo ułożoną wykładzinę pozbawioną kopiowania nierówności stropu.

Sposób przygotowania rusztu montażowego na ścianę

Za pomocą równej listwy, o kilka centymetrów krótszej od szerokości ściany określamy kilka miejsc najbardziej wystających. Spuszczając od nich pion murarski i powtórnie przykładając listwę, określimy miejsce najbardziej z nich wystające. Wszystkie pozostałe punkty podparcia listew montażowych powinny być wyposażone w odpowiedniej grubości podkładki.

Nie zawsze jednak można otrzymać dokładnie równą płaszczyznę. Połączenie z pozostałymi elementami, lub sąsiadującymi płaszczyznami, wymuszają niekiedy rozwiązania kompromisowe, lub wręcz podporządkowują istniejącym już konstrukcjom budowlanym. Zawsze w takich przypadkach należy rozważyć, czy nie lepiej zrezygnować z wyrównywania płaszczyzn już istniejących, by nie tworzyć nowych nierówności w innych miejscach.