Ogólne zasady układania parkietu
W przypadku układania w jodełkę, z rzędami biegnącymi wzdłuż ścian, na powleczonym podłożu układa się od razu dwa rzędy klepek — prawych i lewych, kontrolując równocześnie kąt prosty między układanymi rzędami. Dalsze rzędy dokłada się do ułożonych już kontrolując jedynie co jakiś czas kąt prosty. Układając w ten sposób kolejne rzędy, dochodzi się do przeciwległej ściany. Ostatni rząd wymaga znów przycięcia klepek pod kątem. 45° w odległości 1 cm od ściany. Po ułożeniu klepek w całym pomieszczeniu i zabezpieczeniu ich klinami przed przesuwaniem od ostatniego układanego rzędu, powinno nastąpić tzw. ściąganie, czyli dociskanie klepek poprzez dźwignię w kierunku środka i likwidację ewentualnych szczelin. W trakcie ściągania w szczelinę między ostatnim, układanym rzędem klepek a ścianą, należy wkładać kliny. Następnie można dobić kliny przy trzech pozostałych ścianach.
Po tych czynnościach następuje wizualna kontrola całej wyłożonej powierzchni i ewentualne dociąganie klepek z jednej ze stron w przypadku stwierdzenia występowania szczelin na złączach. Czynność ta jest na ogół zbędna w przypadku układania klepek dobrej jakości.
W ostatnim czasie dość często spotyka się układanie posadzki w odmienną formę wzoru jodełkowego. Polega on na tym, że układanie rozpoczyna się od narożnika pokoju i układa rzędy po przekątnej. Jest to o tyle uproszczona forma, że docinanie klepek odbywa się pod kątem prostym, a dokładnie klepek do dwu pierwszych rzędów jest obiegowe (rysunek).
Rysunek. Przykład układania klepki w jodełkę metodą wzdłuż przekątnej pomieszczenia.
Wszystkie odmiany wzoru cegiełkowego są .prostsze w układaniu, ponieważ wymagają prostopadłego przycinania klepek, oraz nie są tak „czułe” na dokładność wymiarów szerokości klepek. Sposób układania wzorów cegiełkowych jest podobny do układania wzoru jodełkowego.
W pomieszczeniach o powierzchni ponad 20 m², kiedy czas układania może trwać i kilka dni, układanie posadzki powinniśmy rozpocząć od środka. W tym celu należy wyznaczyć oś, od której rozpoczniemy układanie w obie strony. Oś nie musi być koniecznie pośrodku pomieszczenia. Jednakże w celu uniknięcia strat materiałowych powinna znajdować się w odległości równej wielokrotności szerokości układanych rzędów od jednej ze ścian. Oś ta oczywiście powinna być równoległa do tej ściany. Po wyznaczeniu położenia osi rozciąga się sznur, który jest wskaźnikiem prawidłowości układania pierwszych dwu rzędów (rysunek).
Rysunek. Przykład rozmierzania i układania klepek w jodełkę w pomieszczeniach o większej powierzchni
Dalsze układanie odbywa się już w identyczny sposób jak przy rozpoczynaniu przy ścianie, jednakże do dwu ułożonych rzędów dokłada się dalsze rzędy na przemian po obu stronach.
Układanie klepki we wzory wzorzyste jest dla amatora trudne i nie będzie tutaj omawiane.