Ogólne zasady układania posadzki z płyt mozaikowych

Ogólne zasady układania posadzki z płyt mozaikowych

Płyty mozaikowe są zestawione z deszczułek o małych wymiarach i łączone ze sobą na styk. Zestawy deszczułek w płycie są przyklejone stroną licową do papieru, lub stroną przeciwlicową do siatki. Stąd w zależności ód zastosowanego materiału łączącego deszczułki w płycie, przykleja się je do podłoża bądź papierem do góry, bądź siatką do podłoża.

Podłoże musi być idealnie płaskie, aby deszczułki w płycie równo do niego przylegały. W innym przypadku nastąpi tzw. klawiszowanie a następnie odklejanie się deszczułek od podłoża i sukcesywne wypadanie ich z posadzki. Małe nierówności można wyrównywać klejem, większe powinny być wyrównane zaprawą cementowo-piaskową w stosunku 1:1.

Posadzkę z płyt mozaikowych układa się zasadniczo w jeden wzór szachownicowy. Innych wzorów się nie stosuje, między innymi ze względu na trudności w precyzyjnym przycinaniu płyt. Płyty układa się rzędami, rozpoczynając od jednej ze ścian. Każdy następny rząd przykłada się do poprzedniego w ten sposób, aby zachować szachownicowy układ deszczułek.

Płyty mozaikowe przykleja się do dobrze związanego i wyschniętego podłoża betonowego, za pomocą kleju. Klej jest emulsją wodną, która dość szybko wnika w podłoże i deszczułki. W związku z tym dobrze jest posadzkę układać w dwie osoby. Jedna rozprowadza ząbkowaną szpachlą klej po podłożu a druga przykłada płyty i dociska je do podłoża. Każda z deszczułek płyty powinna być dociśnięta do podłoża. Deszczułki można dociskać ciężkim metalowym wałkiem wykonanym np. z metalowego pręta lub przyklepywać je młotkiem. Przy ścianach należy pamiętać o zachowaniu niezbędnego 1—2 cm luzu, który jest konieczny, ponieważ w pierwszej fazie przyklejania płyty chłoną wodę z kleju i pęcznieją. Posadzki z płyt mozaikowych zasadniczo się nie ściągą i nie klinuje. Po 1—2 dniach można po niej swobodnie chodzić. Jednakże ze szlifowaniem należy się wstrzymać kilka dni (minimum 7) aż do całkowitego wyschnięcia kleju i odparowania wody. W tym czasie pomieszczenie powinno być intensywnie wietrzone.