Ogniochronne zabezpieczenia
Ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji drewnianych
Drewno od wieków było stosowane na opał. Wszyscy kojarzymy ten materiał z lasem, ogniskiem, łatwopalnością. Łatwopalność jest bardzo poważną wadą drewna. Musimy mieć świadomość, że jeżeli budujemy konstrukcje drewniane to jesteśmy zobowiązani zabezpieczyć dany obiekt przed pożarem. Maksymalnie ograniczyć jego skutki. Każdy obiekt ma określoną normowo klasę odporności ogniowej jaką powinien spełniać. Osoby przebywające w danym obiekcie powinny mieć odpowiednią ilość czasu na opuszczenie go w czasie pożaru. Im wyższa temperatura otoczenia oraz im drewno jest bardziej wysuszone tym łatwiej się ono pali. Większe jest wtedy również prawdopodobieństwo pożaru. Drewno w wysokich temperaturach na skutek przemian chemicznych wydziela gazy palne. Samozapłon może nastąpić już w temperaturze około 300 stopni Celsjusza, natomiast zapłon od płomienia nawet w temperaturze 250 stopni Celsjusza.
Jesteśmy zobowiązani pokrywać konstrukcje drewniane środkami ogniochronnymi. Na rynku znajduje się cała gama tego typu preparatów. Wolno nam używać środki dopuszczone do stosowania w budownictwie, które posiadają odpowiednie dokumenty. Nie istnieją impregnaty, które całkowicie zabezpieczają drewno przed szkodliwym działaniem ognia. Na rynku dostępne są środki, które utrudniają zapłon oraz zabezpieczają przed dalszym rozprzestrzenianiem się pożaru.
Konstrukcję drewnianą pokrywamy preparatem ogniochronnym po uprzednim zabezpieczeniem jej przed korozja biologiczną. Można stosować środki, które jednocześnie zabezpieczają materiał zarówno przed pożarem jak i szkodnikami. Istnieją różne metody nanoszenia zabezpieczenia ogniochronnego na konstrukcję. Preparat można nanosić za pomocą pędzla, metodami ciśnieniowymi, poprzez natrysk bądź kąpiele.
Od środków ogniochronnych wymaga się dodatkowo, aby:
- były nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt,
- nie wydzielały substancji toksycznych zarówno podczas normalnej eksploatacji jak i w warunkach pożarowych,
- nie zmieniały barwy zabezpieczanego materiału,
- nie pogarszały właściwości mechanicznych drewna,
- zachowywały swe właściwości ochronne przez co najmniej trzy lata.
Wśród stosowanych aktualnie środków ogniochronnych możemy wyróżnić następujące trzy grupy:
- Impregnaty.
- Emulsje.
- Lakiery i farby.