Drewno jako materiał budowlany
Drewno jako materiał budowlany
Drewno jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy swoją popularność zawdzięcza lekkości i wystarczającymi do wielu zastosowań własnościami wytrzymałościowymi. Jest to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Stosuje się je jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych, ogrodzeń, altanek, wiat, drewutni, mebli i zabawek. Wszyscy entuzjaści drewna podkreślają, że właściwie przygotowane i zakonserwowane jako jedyne nie wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie. Niepowtarzalny jest również jego urok: bogactwo form, faktur i kolorów sprawia, że zarówno budowle drewniane, jak i elementy wnętrz są oryginalne i mają swój niepowtarzalny styl.
Drewno już po przerobieniu i wykorzystaniu docelowym jako Odpad powstały przy produkcji różnych sortymentów drewna jest wykorzystywane do produkcji płyt pilśniowych, wiórowych, OSB, sklejki, itd., które także są materiałem do wykonywania wielu przedmiotów codziennego użytku.
Zalety drewna
- korozja jest mniejsza niż wielu materiałów budowlanych ( przy odpowiedniej impregnacji),
- waga konstrukcji z drewna jest mniejsza w porównaniu z konstrukcją stalową,
- jest łatwe w obróbce i montażu,
- dopasowuje się do zmian powstałych w skutek działań sił zewnętrznych czy wewnętrznych (np. wiatr, praca elementów budynku),
- jest dobrym izolatorem termicznym i elektrycznym,
- konstrukcje z drewna są tańsze niż wykonane z innych materiałów(wyłączając drewno egzotyczne importowane z Ameryki Płd. czy Afryki.)
- nie wykazuje żadnych szkodliwych oddziaływań na organizm ludzki,
- jest materiałem ekologicznym, odnawialnym,
- jest dekoracyjne i niepowtarzalne.
Wady drewna
- jest materiałem łatwo kurczliwym,
- długie elementy częściej się kurczą i wypaczają,
- łatwo pęka przy zmiennych warunkach atmosferycznych,
- jest podatne na grzyby, pleśń i owady,
- jest łatwopalne.
Właściwa pielęgnacja i ochrona drewna, polegająca przede wszystkim na jego impregnowaniu, wentylowaniu, izolacji od wilgoci i podłoża, a także zabezpieczenia środkami przeciwko promieniom słonecznym i insektom, potrafi w znacznym stopniu wyeliminować wymienione powyżej wady.