Pomył na ekologiczny dom
Pomył na ekologiczny dom
Dzisiaj coraz więcej ludzi odnajduje w sobie potrzebę ochrony natury i obcowania z nią. Z zatłoczonych i zanieczyszczonych miast, przenoszą się na wieś, z dala od zgiełku i natłoku. Ze względu na krótki czas budowy i rosnącą popularność, domy szkieletowe są coraz częściej budowane w Polsce. Niektórych ciężko przekonać do budowy tych energooszczędnych, ekologicznych i nowoczesnych domów. Może to dlatego, że budownictwo skandynawskie opiera się na najwyższej jakości drewna o co trudno w Polsce, a może przeświadczenie o tym, że dom drewniany może być tylko domem na sezon letni.
Nic bardziej mylnego. Przy zastosowaniu odpowiednich technologii, przygotowaniu i przechowywaniu materiałów budowlanych oraz przestrzegania sposobów stawiania i wykończenia domów przez wykwalifikowanych fachowców, nasz dom powinien dawać komfort, spełniać wszystkie normy i warunki, a także służyć nam przez całe lata. Podstawą budynku jest szkielet wykonany z dobrej jakości drewna iglastego. Wszystkie zamienniki i słabsze jakościowo materiały będą odpowiadały za wady naszego domu w przyszłości. Drewno przygotowane na szkielet powinno być suszone komorowo.
Taki sposób suszenia zapobiega pojawianiu się pleśni i grzybów. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia, poprawnie wykonana izolacja chroniąca dom przed wilgocią, wiatrem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Właściwe dobranie i ułożenie warstw izolacyjnych przyczyni się z jednej strony do odpowiedniego zabezpieczenia domu, z drugiej zaś nie ograniczy i nie zakłóci cyrkulacji powietrza.
Jeśli wszystkie prace przy budowie domu przebiegną poprawnie możemy mieć pewność, że nasz dom będzie spełniał wszystkie warunki domu ekologicznego. Będzie łatwy do ogrzania i utrzymania, a swoją formą i kształtem idealnie wpasuje się w krajobraz. My, natomiast będziemy mogli cieszyć się z bliskiego obcowania z naturą i pięknym domem przez wiele lat.
Jakie ogrzewanie do domu szkieletowego?
Domy szkieletowe ze względu na swoją lekką konstrukcję, posiadają niewielką zdolność akumulacji ciepła i łatwo ulegają wychłodzeniu. Pomimo, że drewniane ściany nie utrzymują ciepła, bardzo łatwo je przyjmują i wychłodzony dom można szybko nagrzać.Bardzo często ogrzewane są kominkami ale ich wadliwa konstrukcja i złe użytkowanie, może doprowadzić do spalenia domu. Kominek tradycyjny z pewnością wygląda dostojnie i elegancko w drewnianych wnętrzach, ale tanowi nie lada zagrożenie.
Dlatego zdecydowanie powinno się zamienić kominki tradycyjne na kominki zamknięte z wkładem, czy kaseta kominkową. Jednak nie w każdym domu kominki są podstawowym generatorem ciepła. Do ogrzania powierzchni domów szkieletowych wykorzystuje się również energię elektryczną, czy gaz, które emitują ciepło poprzez grzejniki, piece akumulacyjne, czy ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku okazuje się, że ogrzewanie elektryczne, powszechnie uważane za drogie, może być bardziej ekonomiczne i tańsze niż gazowe. Systemem, który sprawdza się równie dobrze jest ogrzewanie nadmuchowe.
Ogrzewa ono powietrze w pomieszczeniach, tylko nieznacznie podnosząc temperaturę w przegrodach. Bez względu na rodzaj ogrzewania i na duże parametry szczelności, domy szkieletowe wymagają odpowiedniego systemu wentylacji. Materiały, z których są budowane nie są odporne na zawilgocenie i nadmierna ilość wilgoci może doprowadzić do trwałych uszkodzeń i zniszczenia konstrukcji domu. W odróżnieniu od domów murowanych, przegrody wewnętrzne domów budowanych w systemie kanadyjskim, umożliwiają łatwe przeprowadzenie kanałów wentylacyjnych.
Również izolacja całego domu, powinna być położona w sposób umożliwiający cyrkulację powietrza i możliwość oddychania poszczególnych elementów budowlanych, tak, by zniwelować powstania zawilgocenia a w efekcie zagrzybienia drewna. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności ma również wpływ na zdrowie domowników bo wielu ludzi jest uczulonych na grzyby i pleśnie.