Domek drewniany letniskowy Anna
Do zewnętrznych boków ram przybija się, równoległe do podłużnie, w odstępach co 100 cm łaty 7,5 x 7,5 cm, służące do zamocowania pokrycia z płyt z falistego cementu. Łaty przybija się do ram gwoździami o długości 120 mm.
Wykonywanie pokrycia z falistych płyt cementowych rozpoczynamy od dołu połaci. Przedtem należy zgromadzić po stronie wykonywanej połaci potrzebny materiał z niezbędnym zapasem. Przy umieszczaniu pierwszego dolnego rzędu płyt mocujemy najpierw jednym wkrętem środek płyty przy skraju. Używa się do tego celu wkrętów z gumową podkładką, osłoniętych kapturkiem ochronnym z tworzywa sztucznego. W płycie, a częściowo również w łacie, trzeba wiercić otwór na wkręt. W otwór ten wbija się płytko wkręt z podkładką gumową i kapturkiem, a następnie wkręca się go śrubokrętem, z wyczuciem, aby przez zbyt silne przykręcenie nie rozłupać płyty. Pod dolny brzeg płyty wsuwa się okapnik okienny i przytwierdza się go do płyty jednym wkrętem. Brzeg następnej płyty wkłada się w wygięcie (falę) uprzednio osadzonej płyty, nawierca otwór w obu płytach w połowie ich wysokości i przykręca je do podkładu (łaty), następnie przytwierdza się brzeg płyty u dołu wraz z okapnikiem, łącznie więc skręca się w tym miejscu trzy elementy. Postępuje się w ten sposób aż do zakończenia całego dolnego rzędu płyt, uzyskując w ostatecznym wyniku zamocowanie w tym rzędzie wszystkich płyt w środku i u dołu (łącznie z okapnikiem). Następnie układa się drugi rząd. Płyty wysuwa się do góry ręcznie tak daleko, jak to jest możliwe, a następnie dalej łatami do pełnej wysokości. Układając drugi rząd, płyty nawierca się i przykręca ich dolne brzegi łącznie z górnymi brzegami płyt z rzędu pierwszego. Następnie przykręca się je w środku wysokości u góry, postępując w ten sposób aż do osadzenia ostatniego rzędu. Operacją końcową jest położenie gąsiora. Ze względu na to, że w handlu nie można dostać gąsiorów o małym rozwarciu, trzeba stosować takie, jakie są przeznaczone do krycia kalenic dachów bardziej rozwartych. Ponieważ dach naszego domku jest bardzo stromy, gąsiory takie nie przykrywają całkowicie połaci, chociaż zupełnie wystarczająco, jak to sprawdzono na prototypie. Rozwiązanie takie jest pokazane na rysunku ilustrującym montaż ram. Zamiast gąsiorów cementowych można użyć blachy ocynkowanej, z której formuje się odpowiednio grzbiet. Nakłada się go na kalenicę podobnie jak gąsior i przymocowuje wkrętami razem z górną częścią ostatniego rzędu płyt do najwyżej położonej łaty. Rozwiązanie to pokazane jest na przekroju poprzecznym budynku. Przy nawiercaniu w płytach otworów na wkręty nie należy nigdy wykonywać otworu zbyt blisko naroża płyty, gdyż łatwo ona pęka i odpada. Optymalny odstęp krawędzi otworu wynosi 8 do 12 cm.
Wykwalifikowany dekarz potrafi płyty faliste mocować bez nawiercania otworów.
Pozostaje jeszcze do wykończenia obudowy postawić szkielety tylnej i przedniej ściany szczytowej i przybić doń poszycie. Wewnątrz domku wykonuje się następnie schody, układa podłogę piętra na górnych kleszczach stężających oraz strop nad poddaszem.
W ten sposób budowa w stanie surowym jest zakończona.