10 podstawowych zasad stawiania domów szkieletowych
10 podstawowych zasad stawiania domów szkieletowych
Duże zainteresowanie budownictwem szkieletowym nakręca machinę biznesową, w której łatwo o nieuczciwych wykonawców i błędy budowlane, które z energooszczędnego i łatwego w użytkowaniu domu stworzą finansowa studnię bez dna. Aby ustrzec się przed kataklizmem i cieszy wymarzonym domem przez lata, a nawet dziesiątki lat, warto zasięgnąć kilku porad i przeczytać kilka podstawowych informacji, znaczących dla dla wznoszenia domów w systemie kanadyjskim.
Po pierwsze, drewno stosowane do budowy powinno być suszone komorowo i być czterostronnie strugane. Taki proces zabezpiecza drewno przed wilgocią i grzybami. Po drugie, warto przy budowie opierać się na gotowych modułach, przygotowywanych fabrycznie i odpowiednio przechowywanych. Kolejnymi ważnymi elementami budowy są: odpowiednia izolacja podłogi oraz użycie wiatroizolacji i izolacji przed wilgocią, o odpowiednich parametrach, wytrzymałości i w sposobie ułożenia, który będzie pozwalał ścianom oddychać. Po szóste, ważne jest zastosowanie styropianu ryflowanego.
Taki styropian chroni ściany przed zawilgoceniem z zewnątrz. Kolejnymi podstawowymi zasadami jest oszczędne budowanie ograniczające wydatki, a także odpowiednie ułożenie i zabezpieczenie instalacji wewnątrz budynku, które zapobiegnie ewentualnym awariom. Prawidłowe funkcjonowanie domu nie obejdzie się bez zapewnienia cyrkulacji powietrza i prawidłowej wentylacji. Jeśli chcemy pozostać w zgodzie z naturą, warto postarać się o to, by nasz dom był budowany bez wykorzystania chemii. Niestety, wszystkie impregnaty stosowane na drewno mają wpływ na człowieka.
Aby zrezygnować z ich używania drewno musi być odpowiednio strugane i suszone w wysokiej temperaturze, która pozbawia drewno substancji będących pożywką dla grzybów, czy bakterii. Dla zwiększenia ognioodporności wnętrz domu szkieletowego stosuje się okładzinę ścienna w postaci płyt kartonowo-gipsowych. Jest to rozwiązanie trwałe i tanie.
Domy szkieletowe – wady i zalety.
Pomysł na dom szkieletowy pojawia się coraz częściej i poszerza grono swoich zwolenników. Ci, którzy mają okazję mieszkać w takich budowlach, są w stanie jasno określić ich wady i zalety. Zatem przed podjęciem decyzji co do budowy domu szkieletowego, warto przyjrzeć się opiniom innym i sprawdzić jak wybudować dom idealny i ustrzec się od błędów. Zaletą numer jednej jest krótki czas budowy. Szybkość budowy nie powinna być, jednak mylona z niższymi kosztami, bo w tym przypadku są one porównywalne dla domów budowanych w technologii tradycyjnej i szkieletowej.
Domy szkieletowe posiadają dobrą ochronę cieplną mimo małej grubości ścian wewnętrznych. Parametry grubości ścian mają nie lada znaczenie. Okazuje się bowiem, że przy budowie tej samej bryły w dwóch odrębnych technologiach, uzyskujemy większą powierzchnię użytkową w domu szkieletowym. Sucha technologia budowy pozwala na wykonywanie prac w okresie zimowym oraz szybkie uprzątnięcie terenu po zakończonej budowie. Domy szkieletowe dostosowują się do właściciela. Łatwo je przebudowywać i dopasowywać do jego potrzeb. Po stronie minusów należy postawić technologię, która w Polsce jest w fazie raczkowania. Technologia zyskała na rozpędzie w ostatnich latach ale procent fachowców, którzy znają się na rzeczy nadal rośnie w słabym tempie. Aby wykonać dom w sposób odpowiedni należy przestrzegać odpowiednich zasad i wykorzystywać technologie, które przez lata były doskonalone w Stanach i Kanadzie.
Niestety, w Polsce często zdarzają się fachowcy, którzy wykorzystują ludzką naiwność co kończy się stratami finansowymi inwestora. To samo tyczy się drewna wykorzystywanego przy budowie. Często niewiedza właściciela i chciwość firm wykonawczych prowadzi do wykorzystania drewna surowego i mokrego, nie poddanego odpowiedniej i obróbce cieplnej i bez zabezpieczenie przed grzybami i pleśnią. Efektem są ubytki, wady konstrukcyjne i zawilgocenie domu. Co może prowadzić do dodatkowych kosztów bądź wyłączenia domu z zupełnego użytkowania.