Najczęściej popełniane błędy przy budowie domów szkieletowych
Najczęściej popełniane błędy przy budowie domów szkieletowych
Wydawać by się mogło, że budowa domów drewnianych należy do prostych. Drewniane bale, gotowe moduły i trochę izolacji wystarczy, by powstał nasz wymarzony dom. Nic bardziej mylnego. Technologia budowy domów szkieletowych jest skomplikowana i wymaga wiedzy, umiejętności i precyzji. Dlatego tak łatwo o błędy przed którymi trzeba się wystrzegać. Nawet niewielkie odstępstwa od podstawowych zasad technologii budownictwa kanadyjskiego, mogą pogorszyć trwałość i jakość budynków.
Najczęstszym błędem jest wykorzystywanie surowego i mokrego drewna, które nie jest podatne na wilgoć i powoduje namnażanie się grzybów i bakterii a także uszkodzenia konstrukcji całego domu. Zdarzają się przypadki, gdy poszycie ścian, stropów, czy dachu wykonane jest z płyt meblowych. Płyty wykorzystane na poszycie,mają za zadanie tworzyć osłonę przed opadami atmosferycznymi i nadmiarem wilgoci z zewnątrz i muszą być odporne na wilgoć a płyty meblowe nie spełniają tego warunku.
Dla obniżenia kosztów lub ze względu na słabą znajomość technologii, do izolacji wykorzystywana jest folia ogrodowa lub papa izolacyjna. Obydwa te tworzywa chronią przed wilgocią z zewnątrz ale ich słaba przepuszczalność powoduje, że wilgoć skrapla się i szuka ujścia w środku budynku powodując nacieki i często siedliska grzybów w narożnikach pokoi. Podobna kwestia dotyczy braku paraizolacji lub jej złe ułożenie, które w rezultacie powoduje zagrzybienie powierzchni.
Dom musi oddychać, dlatego tak istotna jest jego odpowiednia wentylacja oraz szczeliny wentylacyjne pozostawiane pomiędzy poszyciami izolacyjnymi. Domy szkieletowe, ze względu na swoją lekką konstrukcję i użyte materiały przewodzą dźwięki łatwiej niż w przypadku domów betonowych. Dla ograniczenia akustyczności powinno się zwiększyć izolację akustyczną, szczególnie w pomieszczeniach sanitarnych i między pokojami, dla ograniczenia łatwości przemieszczania się dźwięku.
Etapy budowy domu szkieletowego.
Każda budowa ma swój początek i koniec. By do niego dotrwać i przeprowadzić poszczególne etapy prawidłowo, warto je usystematyzować. Budowa domu szkieletowego rozpoczyna się od stanu zerowego. W przypadku domu na stropie betonowym takim stanem określa się wykonanie ław fundamentowych, ścian fundamentowych i wylanie płyty betonowej ze wszystkimi warstwami izolacyjnymi. W przypadku domu ze stropem drewnianym stan zerowy ma nieco inne znacznie albowiem określa wykonanie ław i stawianie ścian fundamentowych z koroną murów.
Po stanie zerowym następuje stan konstrukcji szkieletu w skład którego wchodzi wykonanie konstrukcji budynku wraz z płytą podłogi. Zakończenie robót konstrukcyjnych, pokrycie dachu i wykończenie poszycia ścian zewnętrznych wraz z izolacją, nazywane jest stanem surowym otwartym. Kolejnym etapem jest stan surowy zamknięty, który uwzględnia zakończenie stanu surowego otwartego poprzez montaż stolarki okiennej i drzwiowej, pokrycie dachu i montaż wszystkich elementów blacharskich w obrębie poszycia dachu. Po uzyskanie takiego stanu budynku można jednocześnie prowadzić prace w środku jak i na zewnątrz.
Wszystkie roboty elewacyjne, montaż instalacji wewnątrz budynku jak i izolacja cieplna i akustyczna, mogą odbywać się w tym samym czasie. Do wykończenia wnętrz i zwiększenia ognioodporności stosuje się płyty gipsowe. Ich położenie, ułożenie podług i montaż instalacji sanitarnych, kończą etap budowy domów i robót wykończeniowych a budynek jest tym samym gotowy do odbioru.
Warto zauważyć, że w przypadku domów szkieletowych, jeśli warunki atmosferyczne i zakres funduszy na to pozwalają, budowa odbywa się w tempie ekspresowym, a tan surowy zamknięty możemy uzyskać przeciągu niespełna 3 miesięcy od rozpoczęcia budowy. Szybki sposób budowania jest główna zaletą dużego zainteresowania tego typu budownictwem w Polsce.