Przekroje złącz elementów okleinowanych
Przekroje złącz elementów okleinowanych
Na rysunku przedstawiono przekroje złącz okleinowanych – fornirowanych elementów. Obcym piórem bywa najczęściej sklejka okleinowana tą samą okleiną co strona licowa wykładziny.
Rysunek. Rodzaje złączy wykładzin z elementów okleinowanych – fornirowanych: a) obce pióro z prostym rowkiem, b) obce pióro z rowkiem trapezowym, c) wklejony wpust i pióro z prostym rowkiem, d) wklejony wpust i pióro z rowkiem trapezowym, e) złącze na styk z krytym obcym piórem, f) złącze z wklejonym wrębem i prostym rowkiem, g) złącze z wklejonym wrębem i poszerzonym prostym rowkiem, h) złącze z wklejonym wrębem i poszerzonym trapezowym rowkiem, i) złącze stykowe z krytym piórem i trójkątnym rowkiem
Dobre wrażenie robi również oklejenie obcego pióra i ewentualnie boków elementów nieco jaśniejszą okleiną od płaszczyzn czołowych. Jeżeli, na przykład elementy są oklejone okleiną z dębu lub wiązu, to boki i pióro mogą być oklejone drewnem z klonu, brzozy, bielem z jesionu itp.
Na pióra nie nadaje się tworzywo sztuczne imitujące drewno, ponieważ nie pasuje do naturalnego materiału.
Z podanych na rysunku powyżej przykładów przekrojów złącz najłatwiejszy do wykonania i najbardziej estetyczny jest pierwszy (rys. a).
Jeżeli pionową wykładzinę ścienną chcemy uplastycznić, musimy zastosować inny rodzaj złączy.
Rysunek. Wykładzina ścienna z elementów okleinowanych, przemiennie schodkowana.
Rysunek. Złącza elementów okleinowanych wykładziny schodkowej: a) elementy wysunięte są nabijane prostopadle do wykładziny, b) elemency wysunięte są wsuwane we wpusty.
Wg rys. a wpusty są wykonane prostopadle do ściany. Elementy przylegające do ściany muszą być dobrze przymocowane do rusztu. Bardzo ważny jest również ich rozstaw, aby mogły być zachowane odstępy wpustów od krawędzi w obu łączonych elementach. Dla zachowania prawidłowej odległości dobrze jest wykonać szablon. Pióra przed włożeniem we wpust muszą być powleczone klejem. Tolerancja wymiarów wpustu i pióra powinna być taka, aby złącze „na sucho” samo trzymało. Odchylenia elementów zewnętrznych od pionu powinny być zlikwidowane po ich dociśnięciu.
Łatwiejszy montaż, ale kosztem zmniejszonej wypukłości (12 mm w stosunku do 18 mm w poprzednim przypadku), uzyskuje się stosując drugi rodzaj złącza (rys. b). Nieokleinowane pióro ze sklejki o wymiarach 4X40 mm przykleja się i przykręca do tylnej ścianki wystającego elementu z wypustem 7 mm. Wystająca część sklejki tworzy w zasadzie pióro. Dalszy montaż jest identyczny jak przy wykładzinach płaskich.
Plastyczność okładziny można również osiągnąć metodą jednostronnego nakładania elementów na siebie (rysunek).
Rysunek. Wykładzina zakładkowa z elementów okleinowanych.
Złącze wówczas należy dostosować do kąta nachylenia nakładanych elementów.
Rysunek. Kasetonowy strop wykładany elementami o różnej grubości.
Na rysunek przedstawiono kasetonowy strop z elementów różnej grubości. Cieńsze elementy wykładziny są obustronnie okleinowane, a na obwodzie mają wręby. Grubsze elementy składają się z ramki z drewna świerkowego wypełnionej żebrami i dwustronnie oklejonej twardą płytą pilśniową. Widoczna płyta pilśniowa jest laminowana z rysunkiem w delikatnej kratce. Złącze stanowi pasek sklejki przyklejonej i przybitej do jednego z elementów.
Rysunek. Złącza kasetonowej wykładziny stropowej z elementów o różnej grubości.