Obce pióra

Obce pióra

Obce pióra wykonuje się z tego samego materiału co deski. Pióra z innych, kontrastujących gatunków drewna rzadko bywają efektowne. Drewno samo w sobie ma tak interesujący rysunek, że dodatkowe jego uwypuklanie rzadko zwiększa estetykę.

Proces wyrabiania obcych piór jest następujący.

Rysunek. Sposób wyrabiania obcych piór z deski: a) odcięcie oflisu i rozpołowienie deski, b) ostruganie wszystkich czterech płaszczyzn, c) naprzemienne odrzynanie pióra i struganie boku za każdym razem: 1 — grubość deski 24 mm, 2 — grubość ostruganej deski, np. 22 mm, 3 — szerokość rzazu przy odrzynaniu piór, 4 — warstwa zestrugana 5 — grubość pióra

Deski przycinamy na pożądaną długość i obrzynamy boki rzazami równoległymi. Następnie przerzynamy deskę wzdłuż na dwie równe części, zmniejszając w ten sposób korytkowe wypaczenia deski. Jedną z płaszczyzn czołowych obrabiamy na wyrówniarce a następnie całą deskę na grubościówce, zestrugując ją do grubości np. 22 mm. Ta grubość jest następnie szerokością pióra. Boczne płaszczyzny wszystkich desek przeznaczonych na pióra strugamy na wyrówniarce. Obróbkę tę należy prowadzić uważnie, z małym posuwem, aby nie wyrywać włókien w okolicach sęków z przeciwległym ich przebiegiem. Przy małym posuwie uzyskamy czystą płaszczyznę o prawie niewidocznym sfalowaniu. Następnie na pile tarczowe] z ustawioną grubością 4—5 mm odrzynamy z obu stron deski dwa pióra o trzech struganych płaszczyznach. Płaszczyzny boczne desek ponownie strugamy na wyrówniarce i odrzynamy dwa dalsze pióra, aż do całkowitego wykorzystania desek.

Przy wyrabianiu obcych piór bardzo ważne jest dokładne dobranie ich grubości do szerokości wpustu w desce. Zbyt ciasne pióra ciężko wbija się we wpust, powodując uszkodzenie krawędzi, a nawet rozszczepienie wpustu. Zbyt cienkie pióra powodują zbyteczne różnice grubości desek na złączach i trwałe luźne połączenia.

Jaka więc powinna być grubość pióra? Jeżeli szerokość wpustu mierzona suwmiarką wynosi np. 4 mm, to grubość pióra powinna wynosić 3,7 mm. Po lakierowaniu jego grubość wzrośnie do 3,8 mm; zatem dostateczny luz wyniesie 0,2 mm. Ze względu na dokładność wykonania pióra i wpustu dopuszczalna grubość pióra może wynosić nie mniej niż 3,5 mm. Praktycznie, bez suwmiarki, grubość pióra powinna być taka, aby dało się ono palcami wcisnąć we wpust, ale samo z niego nie wypadało.

Przy określaniu liczby desek przeznaczonych na pióra nie należy zapominać o odpadzie na rzazy oraz pewnym zapasie na sęki. Końce piór winny być ucięte pod kątem prostym. Uzyskuje się to przy skracaniu całych desek na długość. Nie wolno skracać gotowych piór.

Wykończanie powierzchni desek wykonujemy, jak już wspomniano, przed ich montażem i w pozycji poziomej. Wykończone deski przybijamy gwoździkami kołodziejskimi długości 30—35 mm, skośnie, przez wewnętrzny wypust tak, aby młotkiem nie uszkodzić powłoki lakierowej.

Deski okładzinowe łączone na obce pióro nie nadają się na poziome okładziny narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych.