Listwy pod panele ścienne

Listwy pod panele ścienne

Wybór profilu i rozstawu rusztu montażowego

Szerokość listew rusztowych wynosi z reguły 50 mm, grubość 18—25 mm (najczęściej 20 mm).

Ruszt montażowy biegnie zawsze prostopadle do kierunku listew wykładzinowych.

Rozstaw osi listew rusztowych będzie uzależniony od wielkości wykładanej powierzchni, oraz kształtu i wymiarów elementów wykładziny. Kilka przykładów rozstawu listew rusztowych na stropy i ściany pokazują rysunki.

Rysunek. Rozstaw listew rusztowych pod panele stropowe: a) deski w całych długościach, b) deski różnych długości, c) panele sufitowe z podłużnych elementów (200X1500 mm), d) panele sufitowe z kwadratowych elementów (400X400 mm).

Rysunek. Rozstaw listew rusztowych przy wykładaniu ścian panelami: a) deski na całej wysokości ściany, b) deski o różnej przypadkowej długości, c) panele ścienne z dwu długości.

Mocowanie listew rusztowych

Do muru ceglanego lub betonu ruszt można zamocować kilkoma sposobami:

— za pomocą wkrętu z wkładką z tworzywa sztucznego,

— za pomocą wkrętu i zagipsowanego stożkowego kołka,

— za pomocą wkrętu i wklejonego kołka drewnianego,

— za pomocą wstrzelonego kołka.

W mur ceglany stalowe gwoździe można wbijać ciężkim młotkiem (nie potrzeba wstrzeliwania). Przy wstrzeliwaniu oczy należy obowiązkowo chronić okularami.

Z wyżej podanych sposobów listwy najłatwiej przykręcać do ściany wkrętami z kołkami z tworzywa sztucznego.

A teraz podajemy sposób montażu listew rusztowych. Najpierw w listwie rusztowej, co 50 cm wiercimy otwory o średnicy o około 1 mm większej od średnicy wkrętów. Listwę przykładamy do ściany (stropu) i oznaczamy środki wierconych otworów. Stalowy przebijak, którym na ścianie wyznaczamy otwory musi mieć średnicę o 0,5 mm mniejszą od średnicy otworu w listwie.

Do wiercenia otworów w murze ceglanym lub w betonie używa się wierteł widiowych o średnicy 8 mm i wiertarek z przystawką udarową, która ma tą zaletą, że wydatnie przyspiesza pracą. Głębokość otworu powinna być o 1—3 mm większa od długości kołka. Kołki dobieramy takie, aby pasowały do średnicy posiadanego wiertła.

We wszystkie otwory wbijamy kołki i przykręcamy do nich listwy rusztowe uwzględniając odpowiednie podkładki wyrównujące. W ten sposób otrzymamy idealnie płaską płaszczyznę.

Metoda mocowania rusztu na zagipsowane kostki z drewna  jest powszechnie znana. Jest to metoda pracochłonna, a ponadto wymaga przerw technologicznych. Wykonanie jest następujące. Najpierw przygotowujemy kostki z drewna w postaci ostrosłupów ściętych o podstawie kwadratowej i wymiarach podstaw 50X50 i 40X40 oraz wysokości 40 mm. Wybijamy w murze kwadratowe otwory o nieco większych wymiarach i głębokości ponad 40 mm (w betonie metody tej się nie stosuje; całe listwy zalewa się w betonie wcześniej). Skrapiamy otwór wodą i zagipsowujemy kostki. Gips powinien schnąć co najmniej dobę.

Zaprawę gipsową niekiedy przygotowuje się w niewłaściwy sposób. Do gipsu wlewa się wodę i później miesza. W ten sposób przygotowana zaprawa zbyt szybko wiąże. Podajemy zatem taki sposób przygotowania zaprawy gipsowej, w którym czas wiązania jest znacznie dłuższy i przy tym nie cierpi jej wytrzymałość. Do odpowiednio dużego naczynia nalewamy wody, której ilość zależy od zapotrzebowania na zaprawę. Gips wolno wsypujemy do wody nie mieszając jej. Gipsowy proszek zwolna osiada na dnie i nasyca się wodą. Sypiemy tak długo, aż przez osadzający się stożek przestanie przesiąkać woda. Z przygotowanej w ten sposób masy nabieramy szpachelką niezbędną ilość. Starajmy się przy tym nie mieszać roztworu. Jeżeli nie znacie tego sposobu, będziecie zaskoczeni, że tak , dobrze się tą zaprawą pracuje i stosunkowo długo nie ulega ona utwardzeniu.

Mocowanie listew rusztowych do zagipsowanych kołków drewnianych jest równie skuteczne, jednakże trzeba stosować dłuższe kołki i wkręty, ponieważ wytrzymałość drewna na ścinanie wzdłuż włókien jest niższa niż w poprzek włókien. Sposób mocowania w tym przypadku jest następujący:

Przygotowujemy długie, np. półmetrowe kołki z sosnowego lub świerkowego drewna o średnicy 12 mm. W wywiercony otwór kołek musi wchodzić ściśle, ale powinien dać się wbić młotkiem. Po wywierceniu otworów w listwach, naniesieniu ich środków na ścianę (strop) i wywierceniu otworów w murze, mierzymy głębokość otworów i odcinamy odpowiedniej długości kołki. Do otworu wprowadzamy nieco kleju (do betonu np. Mazolep, do cegły klej kostny) i wbijamy kołek równo z powierzchnią ściany. W środku kołków nawiercamy otwory o średnicy równej średnicy rdzenia wkrętu i przykręcamy cały ruszt.

Podany sposób mocowania rusztu do drewnianych kołków jest bardziej pracochłonny niż mocowanie do kołków z tworzyw sztucznych.

Mocowanie rusztu do betonu metodą wstrzeliwania stalowych kołków jest bardzo szybkie, ale mogą przy tym wystąpić następujące trudności:

— nierównomierna gęstość betonu może spowodować głębsze wbicie się kołka w miejscu o rzadszym betonie i rozszczepienie listwy,

— w gęstszym betonie pozostawienie wystającego łba, który można dobić ciężkim młotkiem. Należy jednak zaznaczyć, że wstrzeliwania mogą dokonywać jedynie wyspecjalizowane osoby posiadające specjalne uprawnienia.

Przy przymocowaniu wszystkich listew rusztowych kontrolujemy, czy powierzchnia rusztu jest równa, a ewentualne odchylenia usuwamy.