Podkładanie listew rusztowych pod panele ścienne

Podkładanie listew rusztowych pod panele ścienne

Podkładanie i przykręcanie listew rusztowych wykonujemy równocześnie. Aby w trakcie montażu rusztu nie tracić czasu na wykonywanie różnych podkładek, przygotowujemy je wcześniej w dostatecznej ilości i różnej grubości. Na podkładki grubości około 1 mm mogą nam posłużyć kawałki okleiny lub tektury. Podkładki grubości 2 mm można uzyskać z dwu warstw tektury lub okleiny. Na podkładki 3 mm nadają się skrawki twardej płyty pilśniowej (dokładna grubość 3,3 mm). Podkładki 4 mm bądź składamy z poprzednich materiałów, bądź wykonamy ze sklejki o tej grubości. Grubsze podkładki można dobrać z poprzednio omówionych materiałów lub też naciąć z litego drewna, np. o grubości stopniowanej co 2 mm.

Na podkładki ponad 4 mm wygodnie jest używać dwu klinów składanych naprzeciw sobie, które umożliwiają ustawienie listew rusztowych na odpowiednim poziomie.

Rysunek. Poziomowanie (pionowanie) listew rusztowych (1) za pomocą podwójnego klina (2).

Przemiennym dosuwaniem klinów i dokręcaniem wkrętów można uzyskać dowolny, pożądany odstęp od ściany. Kliny muszą mieć bardzo mały kąt zaostrzenia, aby ich powierzchnia styku z listwą i podłożem była dostatecznie duża.

Wszystkie podkładki umieszczamy w pobliżu wkrętu lub po obu jego stronach, aby po dokręceniu listwa nie ulegała wygięciu.

Przygotowanie podłoża pod bezpośrednie klejenie na ścianie paneli.

Drobne elementy wykładzinowe, których powierzchnia nie przekracza 0,01 m², można po wygładzeniu powierzchni przyklejać bezpośrednio do tynku.

Jeżeli przed budową domu wiemy, którą ze ścian będziemy w ten sposób wykładać, do zaprawy tynkarskiej 'należy dodać więcej cementu aby powierzchnia była bardziej wytrzymała. Na kilka godzin przed klejeniem elementów wykładziny dobrze jest powierzchnię ściany zagruntować klejem rozrzedzonym wodą w stosunku 2:1, podobnie jak przy białkowaniu ścian. Jeżeli tynk nie jest wzmocniony cementem, podkład można zagruntować roztworem lakieru nitro rozrzedzonego rozcieńczalnikiem acetonowym w stosunku 2:1. Roztwór nanosi się pędzlem ławkowcem, podobnie jak przy białkowaniu wapnem. Należy podkreślić, że przed naniesieniem tej penetracyjnej powłoki powierzchnia tynku musi być surowa, tzn. nie białkowana ani malowana. Po zagruntowaniu tynku roztworem lakieru, już po godzinie można zabrać się do przyklejania wykładziny.

Jeżeli chcemy wykładać ściany uprzednio już malowane, musimy farbę usunąć. Farby klejowe usuwa się na mokro, zeskrobując je szpachlą. Farby emulsyjne i olejne na mokro usuwać się nie dają, podobnie jak wapno. Usuwa się je na sucho zeskrobując szpachlą lub szczotką drucianą. Praca ta nie należy do przyjemnych, ze względu na powstający pył. Wymagane jest, aby co najmniej 50% powierzchni było oczyszczone do czystego tynku. Dopiero po 2—3 dniach, gdy ściana dobrze wyschnie nanosi się powłokę penetracyjną (gruntuje), o czym już wspomniano. Po wyschnięciu powłoki penetracyjnej z tynku usuwa się szeroką szpachlą drobne, uwolnione, ale przyklejone ziarna tynku.