Zagospodarowanie powierzchni
Zagospodarowanie powierzchni
W każdym pokoju jest więcej miejsca na tworzenie schowków, niż nam się na pierwszy rzut oka wydaje. Pod łóżkami, kanapami, ławami podokiennymi, nad drzwiami, nad łóżkiem, nad schodami, w kątach, w piwnicach i na stryszkach, za drzwiami – wszystkie te przestrzenie można praktycznie zagospodarować. Nóżkę umywalki można obudować szafką, szafy można rozbudować do pełnej wysokości pokoju, do szafek wolnostojących można dobudować piętro z półkami.
Kupując składane stoły i łóżka możemy powiększyć użytkową przestrzeń naszego mieszkania.
Niektóre pomysły na przechowywanie różnych rzeczy mogą mieć także walory dekoracyjne, warto więc poeksperymentować. Przedmioty codziennego użytku, takie jak buty, można powiesić na widoku; stare puszki, beczułki, a nawet fragment komina można przekształcić w atrakcyjne i użyteczne pojemniki. Wybierając szafki i półki zawsze myśl o ich walorach dekoracyjnych. Ideałem byłoby, gdyby wszystkie zestawy regałowo-szafkowe dawały się dowolnie rozmontowywać i ustawiać w nowej konfiguracji.
Modułowe zestawy szafkowe
Zestawy składające się z półek, szuflad i szafek stwarzają możliwości dokonywania zmian i wyborów. Dwa moduły można odsunąć od siebie, by położyć na nich półkę lub blat. Regały wolnostojące mogą służyć jako ścianki działowe w dużych pomieszczeniach (trzeba je wówczas u dołu obciążyć, by się nie przewróciły).
Szafki wpuszczane w ścianę można wykorzystać do zabudowania wnęki nad kominkiem lub do wypełnienia luki między meblami i sprzętami kuchennymi.
Wolnostojące szafki z szufladami
Szajki z szufladami można kupić w postaci gotowej, prefabrykowanej lub można je samemu zbudować z dostępnych na rynku surowców. Można też kupić gotowe szuflady formowane z utwardzanego polistyrenu.