Jak zamocować wkręt? cz.1

Jak zamocować wkręt?

Większość wsporników należy zamontować w ścianie lub w płycie drewnianej za pomocą wkrętów.
Dobór wkrętu zależy od ciężaru obciążonej półki, zaś sposób jego zamocowania – od rodzaju ściany. Do większości półek stosuje się wkręty o długości od 5 do 7,5 cm. Ciężar półki określa też średnicę
wkrętu, który musi go utrzymać. Wkręty numer 6 są odpowiednie wyłącznie do lekkich półeczek, wkręty numer 10 są w stanie utrzymać nawet bardzo załadowane półki.
Kierując się tymi dwoma ekstremalnymi wielkościami z łatwością dobierzesz odpowiednią dla twoich potrzeb średnicę wkrętu. Wkręty nie są w stanie utrzymać się w tynku czy w zaprawie, w większości przypadków będziesz zatem musiał zastosować kołki rozporowe.

Mocowanie wkrętów w ścianach pełnych

1    Wywierć w ścianie otwór głębokości równej długości kolka rozporowego. Przed rozpoczęciem wiercenia, poruszając wiertło ręcznie zrób w ścianie zagłębienie; dzięki temu wiertło nie będzie się ślizgać po ścianie. Tynk jest materiałem słabym, musisz zatem dowiercić się do cegły lub betonu. Niewskazane byłoby jednak wywiercenie zbyt głębokiego otworu, zatem zalep wiertło taśmą na pożądanej wysokości.
2    Włóż w otwór kolek rozporowy i wkręć wkręt. Kołek rozszerzy się, dzięki czemu wkręt będzie się mocno trzymał w ścianie. Uważaj jednak, by nie wkręcić wkręta zbyt głęboko i nie przekłuć końcówki kołka. Nie wierć otworów w pobliżu gniazdek i przełączników ani w miejscach, gdzie mogą przebiegać rury.