Półki
Półki
Dobrze rozmieszczone półki i szafki pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz na wyeksponowanie lub ukrycie poszczególnych elementów wnętrza.
Istnieją dwa rodzaje pólek: kupowane w sklepie i dowolnie modyfikowane zestawy do składania oraz półki stanowiące niepodzielną całość, które sam możesz wykonać z dostępnych surowców. Półki tego drugiego typu można wieszać na ścianie lub montować we wnękach. Trochę trudniejsze do wykonania są półki z drewnianą obudową, wolnostojące bądź przytwierdzane do ściany.
Szafki – wolnostojące lub ścienne – możesz również wykonać sam z kupionych surowców, złożyć z części lub kupić w sklepie meblowym.
Jeśli kupiłeś zestaw półek dających się dowolnie zestawiać, potrzebna będzie piłka do metali, którą przytniesz metalowe szyny do pożądanej długości. Jeśli półki nie są przycięte lub jeśli chcesz sam zbudować drewnianą konstrukcję nośną dla półek, przyda ci się piła do drewna lub mała piła elektryczna. Do wiercenia otworów możesz użyć wiertarki ręcznej
z kompletem wierteł lub wiertarki elektrycznej z wiertłami do betonu i do drewna.
Potrzebne też będą wkręty z łbem wpuszczanym o długości 5, 6,3 i 7,5 cm oraz kołki rozporowe do mocowania ich w ścianie nośnej, jak również te do cienkich ścianek działowych. Poza tym przyda ci się miarka taśmowa, linijka i poziomnica.
Piła do metali
Służy do cięcia metali i tworzyw sztucznych. Nowoczesne piły mają uchwyt pistoletowy i przedłużane ramię do osadzania brzeszczotów różnych typów.
Piła tarczowa
Jest to pila elektryczna, niezastąpiona do szybkiego cięcia wzdłuż prostych linii takich materiałów, jak drewno, płyty drewnopochodne, tworzywa sztuczne, płyty laminowane, blacha, metale miękkie, beton czy płytki ceramiczne. Do niektórych materiałów trzeba użyć specjalnych tarcz.
Przed podłączeniem do prądu należy dopilnować, by górna i dolna osłona ostrza znajdowały się na miejscu.
Elektryczna wyrzynarka
Jest to pila do cięć wzdłuż linii prostych, krzywizn i wycinania rowków w drewnie, płytach drewnopochodnych, metalu, tworzywach sztucznych i wielu innych materiałach. Do cięcia niektórych materiałów potrzebne są specjalne brzeszczoty.
Wiertła
Istnieją różne typy wierteł: kręte do drewna i metalu, zwijane do drewna, do betonu, pogłębiacze, świdry kręte, wiertła piórkowe do szerokich otworów.
Kołki rozporowe
Do montowania w cegle, betonie i zaprawie. Istnieją różne typy, do ścian pełnych i pustakowych.
Kołki rozporowe z masy elastycznej
Rozporowe kolki wpycha się do wywierconego otworu, gdzie po natrafieniu na pustą przestrzeń ich ramiona ulegają rozwarciu.
Wiertarka ręczna (korba stolarska)
Służy do wiercenia w drewnie otworów o dużej średnicy.
Po założeniu odpowiedniego wiertła może służyć do wkręcania i wykręcania śrub.