Wsporniki półek

Wsporniki półek montowanych na stałe
Półki ścienne można podwieszać przy użyciu wsporników lub podpórek. Kątowniki w kształcie litery L są dostosowane do pólek standardowej szerokości i mocowane w ścianie. Drewniane listwy podtrzymujące nadają się jedynie do wnęk, jako że nie posiadają ramienia podtrzymującego. Długie półki podpieramy dodatkowym wspornikiem. Podpórki trójkątne i profilowane szyny metalowe również znajdują zastosowanie we wnękach. Kołki mocowane są na każdym z końców półki.

Typy wsporników mocowanych w ścianie
Wszystkie przedstawione tu wsporniki są montowane bezpośrednio w ścianie. Do ich przykręcania użyj kotków rozporowych.

Wspornik do półki ze szkła
Do mocowania lekkich półek z regulowaną wysokością używamy wsporników przytwierdzanych do ścianek bocznych. Mamy do wyboru wiele różnych rodzajów wsporników metalowych i plastykowych, o rozmaitych kształtach i wymiarach. Ich końcówki wciskamy w otwory nawiercone w ściankach w taki sposób, aby każdy narożnik półki został podparty. Można również posłużyć się drewnianymi kołeczkami, przyciętymi na odpowiednią długość. Do półek ze szkła używamy wsporników specjalnie do tego przystosowanych. Najwyższą estetykę zapewniają metalowe uchwyty i „niewidoczne” wsporniki z drutu.

Półki montowane do ścianek bocznych
Metalowe wsporniki do pólek ze szkła mają postać uchwytów lub pokryte są warstwą filcu. Wsporniki z drutu „chowają się” w specjalne wyżłobienia na krańcach półki.