Wyposażenie narzędziowe warsztatu

Wyposażenie narzędziowe warsztatu.

O ostatecznym efekcie danej pracy częstokroć decyduje właściwe wyposażenie warsztatu w narzędzia. Posiadanie wszystkich narzędzi, przyrządów i obrabiarek jest niewątpliwie marzeniem wielu majsterkowiczów. Niestety, ani warunki materialne, ani wielkość domowego warsztatu przeważnie na to nie pozwalają. Najlepiej więc zacząć kompletowanie narzędzi od przeglądu tych, które znajdują się w domu, a następnie przemyśleć i wykonać spis wszystkich najniezbędniejszych. Na początku listy umieścimy narzędzia najczęściej używane i rzeczywiście konieczne przy danej technologii pracy.

Radioamator, na przykład, nie obejdzie się bez elektrycznej lutownicy, pęsety lub prostego miernika uniwersalnego. Przydałby mu się równie mikrometr, gwintowniki itp., ale ze względu na ich dość wysoką cenę może z nich zrezygnować.

Dla majsterkowicza preferującego stolarstwo konieczne będą piły, strugi i ściski do sklejania elementów, natomiast lutownica, a tym bardziej przyrząd pomiarowy, np. woltomierz, będą zupełnie niepotrzebne.

Majsterkowicze o ściśle ukierunkowanych zainteresowaniach nie będą mieli kłopotu ze skompletowaniem wszystkich niezbędnych narzędzi. W trudniejszej sytuacji są majsterkowicze o różnorodnych zainteresowaniach, którzy zajmują się obróbką metali, szkła, drewna, tworzyw sztucznych i elementami instalacji elektrycznej albo urządzeniami elektronicznymi. Zgromadzenie różnorodnych narzędzi o uniwersalnym zastosowaniu jest bowiem niełatwe i kosztowne.

Warto więc może wejść w kontakt z kimś o podobnych zainteresowaniach i kupić do spółki pełny komplet narzędzi, który będzie używany na zmianę, zależnie od aktualnych potrzeb.

Bez względu jednak na sposób gromadzenia niezbędnych narzędzi trzeba ten problem rozwiązać spokojnie i powoli, by niczego nie przeoczyć, a jednocześnie zapewnić sobie w przyszłości możliwość wykonywania dużej liczby operacji technologicznych. Mimo że niektóre narzędzia i przybory są dość kosztowne, to jednak kupowane co jakiś czas umożliwiają stopniowo właściwe zagospodarowanie warsztatu.

Przy kupowaniu narzędzi trzeba kierować się wyłącznie ich jakością i przydatnością. Czasami warto kupić droższe i lepsze narzędzie, gdyż posłuży nam ono przez wiele lat i zagwarantuje prawidłową pracę przy stosunkowo najmniejszym wysiłku.

Pamiętajmy wszak, że nawet najlepsze narzędzia szybko ulegną zniszczeniu i przestaną być przydatne, jeżeli nie będą odpowiednio konserwowane, ostrzone, a przede wszystkim używane do właściwych celów. Dłuto stolarskie użyte na przykład do wkręcania wkrętów w drewno ulegnie zniszczeniu wskutek wyszczerbienia; jego ostrze jest bardzo twarde i kruche zarazem. Wkrętak ulegnie zgięciu, jego uchwyt może pęknąć, a metalu i tak nie przetnie, bowiem wkrętaki robi się ze stali znacznie mniej utwardzanej niż stal używana do wyrobu przecinaków.