Ocieplenie domku cz.1
Ocieplenie domku
Należyte ogrzewanie domku zależne jest nie tylko od dobrze wykonanej instalacji ogrzewania, ale także od rodzaju ścian, stropów ewentualnie poddasza narażonych na utratę ciepła, wyprodukowanego przez te instalacje. Straty te powstają z powodu różnicy między temperaturą wewnętrz domku a temperaturą otaczającego budynek powietrza. Im ta różnica jest większa, tym straty te są szybsze i ustają dopiero przy zupełnym wyrównaniu się tej różnicy. Szybkość, z jaką różnica ciepłoty jest wyrównana, zależy w głównej mierze od materiału, z jakiego ściany zewnętrzne domku są zbudowane, ale także i od rodzaju konstrukcji ścian. Materiały budowlane różnią się między sobą znacznie właściwościami przewodzenia ciepła.
Niektóre domy mieszkalne, budowane w minionym okresie historycznym, miały ściany wykonane w konstrukcji szkieletowej, z dużą wolną przestrzenią wewnętrzną.
Najlepsze z tych ścian mają podwójne odeskowanie po każdej stronie, z papą wewnątrz lub bez niej. Domki z założoną papą są dość szczelne na przeciągi, ale pod względem izolacji cieplnej – gorsze niż domy z bali lub belek.
Ściana spełnia te same zadania co o-dzież na człowieku, ale nie można jej zmieniać tak łatwo jak ubrania w przypadku zmiany pogody. Ta sama ściana musi służyć nam zimą, jesienią, wiosną i latem. W naszym kraju musi chronić nas przed zacinającym deszczem (przeważnie zachodnim), jak również przed znacznymi różnicami temperatury zewnętrznej.
A temperatura może czasami wynosić -30°C, jak i +30″C (na powierzchni ściany o ciemnej barwie może być jeszcze wyższa). Klimat wewnątrz pomieszczeń powinien być raczej stały. Aby zapewnić stałą temperaturę w pomieszczeniach w okresie ogrzewczym, musimy doprowadzić energię w takiej lub innej postaci w celu ich ocieplenia. Słońce daje nam energię za darmo, ale ciepło otrzymujemy także gotując jedzenie i oświetlając pomieszczenia, a pewną jego ilość wydzielają też osoby przebywające w domu.