Projekty i ceny wiat ogrodowych
Projekty i ceny wiat ogrodowych.
Jedną z klasycznych form altany ogrodowej jest wiata- prosta konstrukcja złożona z czterech pionowych słupów, będących podparciem dla głównego elementu budowli jakim jest dach. Najczęściej budowane są wiaty drewniane ale można je także wykonać z innych materiałów np. w formie konstrukcji stalowej lub murowanej. Drewniany budulec stosowany jest przede wszystkim w przypadku małych obiektów ogrodowych. Wiaty z cegły lub kamienia charakteryzują się wyższymi kosztami oraz dłuższym czasem budowy. Wiaty na stalowym szkielecie stosuje się na ogół w typowo handlowych obiektach znacznych rozmiarów.
Aby móc zbudować wiatę na terenie swojej działki należy spełnić szereg wymogów. W przypadku gdy jej przewidywana powierzchnia nie przekracza 25 m kw. (na terenie miasta) oraz 35 m kw. (poza miastem) wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego organu (gminy, starostwa) zamiaru wybudowania obiektu. Urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i ewentualny sprzeciw. Jeżeli budowla nie koliduje z planem zagospodarowania przestrzennego lub z innymi ograniczeniami, można przystąpić do działania. Jeżeli jednak wiata przekracza wyżej podaną powierzchnię, należy zwrócić się do urzędy z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę.
Ważnym dokumentem, jaki musimy dysponować przy zgłaszaniu budowy jest precyzyjny projekt wiaty zawierający dokładne obliczenia zgodne z odgórnie narzuconymi wytycznymi, szczególnie zaś wyliczenia odnośnie przewidywanych obciążeń działających na konstrukcję, przede wszystkim śnieg i wiatr). Należy w tym celu dostosować się do norm unijnych określających maksymalnie możliwe obciążenia, zatem konieczne jest zapoznanie się z szeregiem dokumentów prawnych.
W przypadku pozytywnej odpowiedzi z urzędu, możemy przystąpić do budowy na podstawie posiadanego projektu. W pierwszej kolejności stawiamy solidne fundamenty, do których przytwierdzamy pionowe słupy, a na nich dach- najczęściej jedno lub dwuspadowy. Zadaszenie będące podstawowym elementem wiaty wymaga trwałej podstawy. W zależności od wielkości budowy stosuje się różne rodzaje konstrukcji podtrzymujących i wzmacniających połacie dachu.
W przypadku braku doświadczenia w budownictwie należy zaopatrzyć się w gotowy projekt sporządzony przez fachowca. Poza możliwością wykupienia projektu możemy także zlecić wykonanie całości firmie, doświadczonej w realizowaniu tego typu usług. Będziemy mieć wówczas gwarancję wysokiej jakości i bezpieczeństwa w użytkowaniu. Korzystanie z pomocy producentów może nawet okazać się tańsze, a na pewno szybsze niż działanie na własną rękę.
Te proste konstrukcje połączone są często z garażem, pomieszczeniem gospodarczym lub grillem. Takie wielofunkcyjne pomieszczenia są oczywiście droższe od klasycznych budowli, a jej ostateczna wycena waha się pomiędzy 4 tys. zł a 12 tys. zł. Koszt obejmuje projekt i wykonanie. Najtańsze są wiaty namiotowe, ponieważ złożone z niedrogich materiałów. W zależności od wielkości i wyposażenia można je kupić nawet za kilkaset złotych.
Aby w praktyczny sposób wykorzystać wolną przestrzeń obok domu warto pomyśleć o budowie wiaty, która odpowiednio skomponowana z pozostałymi elementami ogrodu, stanowić może efektowną całość. Należy jednak pamiętać o uwarunkowaniach prawnych takiej budowy oraz o szczegółowo opisanym projekcie.