Drewniana kaseta na przybory do szycia
Drewniana kaseta na przybory do szycia
Przechowywanie różnorodnych przyborów do szycia oraz do domowych robót dziewiarskich zawsze sprawia kłopot, ponieważ żaden z fabrycznie produkowanych mebli nie jest wyposażony w odpowiednie niewielkie pojemniki. Wykorzystanie szuflady również nie rozwiązuje problemu, ponieważ brak w niej przegródek.
Proponujemy więc samodzielne wykonanie odpowiedniego pojemnika-kasety przedstawionego na rysunku.
Kaseta składa się z pięciu pudełek sklejonych z drewna i połączonych dwunastoma listewkami zamocowanymi obrotowo do boków pudełek tak, by pociągnięcie górnych pojemników w bok spowodowało rozsunięcie się pudełek na boki i odsłonięcie wnętrza kasety. Pojemniki osadzone są na drewnianej podstawie i wyposażone w odpowiedni uchwyt umożliwiający wygodne przenoszenie całej kasety.
Budowę kasety rozpoczynamy od wykonania czterech jednakowych mniejszych pudełek, z których dwa będą dodatkowo wyposażone w pokrywy. Najlepiej nadaje się do tego celu sklejka z drzew liściastych grubości 10 mm.
Najpierw przygotowujemy odpowiednią liczbę jednakowych elementów 4 i 5, dokładnie wyszlifowujemy je papierem ściernym, następnie sklejamy klejem do drewna, na przykład wikolem, metodą „na styk”, potem dopasowujemy do nich dna (6) ze sklejki grubości 6 mm i wklejamy je do wnętrza ramek utworzonych przez boki (4 i 5). Gdy klej wyschnie, wszystkie krawędzie gotowych pojemników szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym, zaokrąglając lekko zewnętrzne krawędzie. Pojemniki powinny być wykonane tak dokładnie, by ustawione jeden na drugim stanowiły jednorodną bryłę. Następnie dwa górne pojemniki zaopatrujemy w pokrywy (7), które również wycinamy ze sklejki grubości 10 mm, i łączymy z pudełkami za pomocą kawałków zawiasa taśmowego i wkrętów do drewna. Na koniec w odpowiednich płaszczyznach pojemników wiercimy otwory o średnicy 3 mm i mocujemy do nich drewniane gałki (14) za pomocą wkrętów do drewna.
Kolejnym etapem pracy będzie wykonanie dużego dolnego pojemnika. Składa się on z dwóch podłużnych boków (1), dwóch poprzecznych boków (2) oraz z dna (3). Duży pojemnik wykonujemy z takiego samego materiału, jaki użyty był na małe pojemniki. Jednakże przy łączeniu boków tego pudełka (również na klej) trzeba uważać, by nie nastąpiło zwichrowanie elementów, czyli by gotowy szkielet był idealnie plaski. Najlepiej więc klejone elementy ścisnąć ściskami stolarskimi (przez drewniane podkładki, aby nie pokaleczyć powierzchni drewna), a następnie sklejany szkielet ułożyć na płaskiej powierzchni, na przykład na stole, i obciążyć go z góry szeroką deską dociśniętą dwiema cegłami. Gdy klej wyschnie, do środka pudełka dopasowujemy dno ze sklejki grubości 6 mm i wklejamy je tak, by utworzyło z krawędziami boków jednolitą płaszczyznę.
Gotowe pudełko należy bardzo dokładnie oszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
Podstawa kasety składa się z dwóch płytek (8) połączonych poprzeczką (9) i dwoma wałkami z drewna (12). Jej wykonanie należy rozpocząć od wycięcia dwóch jednakowych elementów (8) ze sklejki lub kawałków tarcicy grubości 20 mm.
Ze względów estetycznych gatunek drewna na elementy podstawy powinien być dostosowany do gatunku sklejki użytej na pojemniki. Jeżeli więc pojemniki zrobione są ze sklejki lisciastej, to elementy podstawy również powinny być z takiej sklejki albo z liściastej tarcicy i odwrotnie — do pojemników ze sklejki sosnowej powinno się dostosować sosnowe elementy podstawy.
Kształt elementów (8) przedstawiony na rysunku można w zależności od własnych upodobań dowolnie zmienić, powiększyć lub zlikwidować łuki bocznych podcięć itp. Te same uwagi dotyczą poprzeczki (9) przedstawionej na rysunku.
Jej grubość (20 mm) umożliwia swobodne sklejenie „na styk” z bokami podstawy. Sztywność zapewniają podstawie dwa drewniane wałki (12) o średnicy 10 mm wsunięte i wklejone w elementy (8). Długość wałków wynosi 580 mm, wystają więc poza boki (8) po 20 mm z każdej strony. Jeżeli nie uda się nam kupić w sklepie z listwami (handel prywatny) gotowych wałków, to musimy je zrobić samodzielnie. W tym celu trzeba postarać się o dwie listwy odpowiedniej długości, o przekroju od 12×12 do 14×14 mm, a następnie strugiem nadać im kształt zbliżony do okrągłego. Dokładny kształt można będzie uzyskać drogą cierpliwego szlifowania papierem ściernym. Gotowa podstawa powinna być sztywna i stateczna; podczas jej montażu należy zwrócić uwagę na idealnie równoległe położenie bocznych elementów (8), gdyż od tego zależy stateczność całej kasety.
Wspominaliśmy na wstępie, że pojemniki kasety połączone są obrotowo za pomocą listew bocznych (15 i 16). Listwy te muszą być sztywne i mocne. Wykonujemy je więc albo ze sklejki grubości 10 mm, albo z twardego drewna, na przykład z dębiny.
Krótsze listwy (15), przedstawione na rysunku, wyposażone są w dwa otwory o średnicy 3 mm, natomiast dłuższe listwy (16) – rysunek – mają po trzy otwory, również o średnicy 3 mm. Listwy, bez względu na to z jakiego materiału zostały wykonane, muszą być bardzo dokładnie wyszlifowane papierem ściernym.
Przed ostatecznym montażem kasety należy wyznaczyć punkty, w których muszą znaleźć się osie obrotu listew łączących. W tym celu wszystkie pudełka kasety układamy w takiej kolejności, w jakiej mają być zamocowane, i zaznaczamy na ich bokach punkty pod wkręty łączące.
W wyznaczonych miejscach należy nawiercić otwory pod wkręty o średnicy 1,5 mm albo lekko nakłuć te miejsca stalowym kolcem. Następnie listwy łączące przykręcamy wkrętami do drewna zwracając przy tym uwagę na zostawienie niewielkiego luzu umożliwiającego obrotowe połączenie elementów. Połączone pudełka osadzamy na podstawie i przyklejamy wikolem, pamiętając, aby boki podstawy znalazły się w równej odległości od obydwóch końców kasety.
Uchwyt przeznaczony do przenoszenia kasety składa się z dwóch pionowych listew (11) i poprzeczki (10) przystosowanej kształtem do wygodnego uchwycenia ręką. Pionowe listwy, o przekroju 20×40 mm, zrobimy ze sklejki grubości 20 mm. Prostokątne otwory 20×25 mm w listwach wycinamy ostrym dłutem, dopasowując je do końców poprzeczki, wykonanej również ze sklejki grubości 20 mm.
Gotowe elementy uchwytu sklejamy i przyklejamy do bocznych powierzchni dużego pojemnika, w miejscu zaznaczonym na rysunku linią przerywaną.
Gdyby okazało się, że mniejsze pojemniki kasety ledwo mieszczą się między pionowymi listwami (11), to przed ich przyklejeniem do elementów (1) należy wyciąć ze sklejki modelarskiej grubości 1 mm prostokątne podkładki o wymiarach 40×100 mm i wkleić je między listwy pionowe (11) i boki dłuższego pojemnika.
Na zakończenie montażu kasety musimy zamocować jeszcze element kryjący połączenie mniejszych pojemników. Element ten (13) zrobimy z paska sklejki grubości 3 mm i przykleimy do jednej z pokryw górnych pojemników. Natomiast obie pokrywy małych pojemników połączymy z ich bokami kawałkami ozdobnego łańcuszka i wkrętami do drewna. Długość łańcuszków należy dobrać doświadczalnie tak, by pokrywy się otwierały, lecz nie powodowały wyrywania wkrętów mocujących zawiasy.
Po zakończeniu montażu wszystkie powierzchnie drewniane trzeba pomalować kilkoma (przynajmniej dwiema) warstwami przezroczystego lakieru nitro. Kolejne warstwy lakieru nakładamy dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy. Oczywiście zamiast lakieru bezbarwnego można zastosować tu również dowolną emalię olejną, w zależności od upodobań i barwy mebli w mieszkaniu.
I na koniec jeszcze uwaga dotycząca użytych materiałów. W razie trudności z nabyciem sklejki grubości 20 mm można elementy kasety zrobić ze sklejki grubości 10 mm i skleić po dwa jednakowe elementy, uzyskując w ten sposób żądaną grubość, a co za tym idzie i wytrzymałość materiału.