Drewniany kwietnik
Drewniany kwietnik
Różnorodne kwiaty doniczkowe są ozdobą mieszkań, nie zawsze jednak ich doniczki, często poobijane i pęknięte, sprawiają przyjemne wrażenie. Wąskie parapety okienne współczesnych pomieszczeń nie nadają się do ustawienia na nich roślin ozdobnych, tym bardziej że od spodu podgrzewane są przez kaloryfery, a z góry chłodzone przez zimne strugi powietrza dostające się przez nieszczelne ościeżnice. Warto więc zbudować kwietnik, który można ustawić w optymalnych dla kwiatów warunkach.
Z praktyki wiemy, że jedne rośliny są bardziej, zaś inne mniej wymagające w stosunku do warunków atmosferycznych. Do bardzo wymagających roślin należą paprocie, których zbawienny wpływ na ujemną jonizację powietrza w mieszkaniu jest ogólnie znany. Paprocie są dużymi i rozłożystymi roślinami, wymagającymi przestronnego pomieszczenia. Właśnie z tego powodu proponowany kwietnik jest szczególnie przydatny do hodowli paproci, które mogą znaleźć swoje stałe miejsce na podłodze w pobliżu okna (światło).
Kwietnik składa się z listew: grubości 15 mm, szerokości 35 mm i różnej długości, połączonych poziomymi listwami długości 280 mm. Po złożeniu kwietnik stanowi konstrukcję, o podstawie kwadratu wykonanego ze sklejki albo z odpowiedniej płyty stolarskiej również grubości 15 mm, o wymiarach 290×290 mm.
Budowę kwietnika należy rozpocząć od przygotowania wszystkich elementów montażowych. Na rysunku podane zostały wymiary i liczba elementów niezbędnych do budowy jednego boku kwietnika. Trzeba więc przygotować taki komplet listew na każdy z boków.
Gotowe listwy dokładnie wystrugane i wy szlifowane papierem ściernym łączymy na klej i na wkręty do drewna o wymiarach φ 3×25 mm. Po wyschnięciu sklejonych boków kwietnika przygotowujemy cztery listwy łączące boki o przekroju trójkątnym (F) oraz „podłogi” (G), a następnie całą powierzchnię drewna zabezpieczamy przed zanieczyszczeniami za pomocą bezbarwnego lakieru nitro lub, jeszcze lepiej, za pomocą poliuretanowego lakieru bezbarwnego używanego np. do malowania łodzi.
Aby otrzymać ładne, jednolite pokrycie drewna, trzeba pomalować je co najmniej trzykrotnie.
Ostateczny montaż kwietnika przeprowadzamy według rysunku, łącząc poszczególne elementy wkrętami do drewna, przechodzącymi przez trójkątne narożniki, oraz wklejając „podłogę”, najlepiej wikolem, pomiędzy ażurowe boki kwietnika i dodatkowo wzmacniając połączenia za pomocą wkrętów do drewna o wymiarach φ 4×40 mm. „Podłogę” przykręcamy do dolnych listew poziomych łączących elementy boków.