Jak zamocować wkręt? cz.2

Mocowanie wkrętów w cienkich ściankach

1 Ścianka działowa jest zbyt cienka, by utrzymać wkręt. Wywierć otwór i wepchnij weń kolek ze skrzydełkami. Kiedy jego „skrzydełka ’ ’ przestaną natrafiać na opór, otworzą się i zaklinują w ustalonej pozycji. Staraj się, by otwór w ścianie nie był dłuższy, czy o większej średnicy, niż potrzeba.
2    Zacznij dokręcać wkręt, odciągając przy tym deskę od ściany. Dzięki temu skrzydełka kołka otworzą się do pełnej szerokości. Jeśli ścianka działowa jest wzmacniana drewnianymi belkami, staraj się wywiercić otwory, które będą przez nie przechodzić. Chcąc zlokalizować belki, opukaj ścianę. Tam, gdzie usłyszysz głuchy odgłos, wywierć otwór.

Mocowanie wkrętów w powierzchniach drewnianych

1 Aby otwory we wspornikach i w ścianie pokrywały się ze sobą, staraj się w jednym podejściu przewiercić i drewno, i ścianę. Użyj wiertła krętego o średnicy nieco mniejszej niż średnica wkrętu. Dzięki temu wkręt będzie się pewniej trzymał. Możesz też wywiercić otwór i pogłębić jego wlot pogłębiakiem stożkowym.
2 Włóż w ścianę kolek rozporowy i wbij go do końca, a następnie włóż koniec wkrętu w otwór kołka. Dokręcaj wkrętakiem, póki łebek wkrętu nie znajdzie się ciut poniżej powierzchni drewna. Przy większych otworach możesz dokręcić wkręt wiertarką ręczną lub elektryczną, założywszy odpowiednią końcówkę.